Jump to content

Olleman

Nivå 9
  • Posts

    27
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Olleman

  1. Syftet med mitt inlägg var att ge ett exempel på "Bemötande efter utlandstjänstgöring", jag trodde att det var i detta syfte tråden skapats. Min "mera korrekta" bild bottnar i att jag har mer erfarenhet av ämnet i fråga än en 30+ kvinna som inte varit ute. Jag antog att hennes ringa erfarenhet var tydliggjord i och med att jag skrev att hon refererade till sin "kompis", inte till egna erfarenheter. De olika versionerna är fullständigt irrelevanta i sammanhanget då det är själva bemötandet jag önskar lyfta fram. Ditt antagande är felaktigt.
  2. Häromdagen blev det debatt i skolan (vuxenutb och således vuxna människor) kring NBG med anledning av uppdrag gransknings program. Det yttrades åsikter högt och lågt. Jag gav mig dumt nog på att lite försiktigt dela med mig av min förmodligen lite mera korrekta bild samt erfarenhet av verkligheten. En kvinna på 30+ drog då av en "jag har en kompis som varit ute på mission.." och kontentan av detta var att jag skulle hålla käft och inte tro att jag var något. Om detta bottnar i en extremt felaktig bild av FM och US pga "kompisar" och media eller att hon känner sig underlägsen pga att jag står på lite tjockare is än henne eller något annat skäl är högst oklart.
  3. Duffe88. "Bevakningssoldater (speciellt gruppchefer) är riktigt eftersökta ut i Utlandsstyrkan. Kosovo och Afghanistan." Har du nån källa som styrker ditt påstående? Jag påstår att detta är rakt upp och ner fel. Snarare tvärtom. Nog om det. Discocube. Då jag mönstrade 2002 fick jag samma tjänst som du. Ett tag senare ångrade jag mig då jag hört negativa omdömmen om bev tjänsten på LG och F7 +framtida karriärmöjligheter(vet inte hur det är på LV6 dock). Jag ringde upp min mönstringsförättare och berättade rakt upp och ner att jag ville byta och varför. Jag fick välja på några nya tjänster och tog pjäsgruppchef i boden (vilket vid inryck ändrades iofs). Förmodligen vissa omständigheter som föll väl in för mig dock såsom lediga platser, tid i besättandet av platser mm. Ring och hör med pliktverket om du undrar. Fråga är gratis! Lycka till
  4. Jag har gjort två missioner (23 och därefter 24 plutonskamrater) och en individ på dessa två plutoner kom från Bev, insats eller vad man nu väljer att kalla det (han var mycket duktig på alla sätt). NBGs vagnschefer har väl sist jag hörde fått löneförhöjning för att de inte hittar folk nog och då lockar FM med högre löner... Mönstringförättaren försöker naturligtvis i alla lägen att motivera och få individen att vilja genomföra den tjänst de blivit tilldelade. Kanske genom att säga "Denna tjänst hjälper dig att bli polis", "vill du på mission skall du ta denna tjänst" eller "detta är den tuffaste/kärvaste tjänsten du kan hitta". En civil kompis till mig gjorde lumpen som Bev på F7. Efter Gu var de lediga en vecka och satt i kuren en vecka. Det finns ett högtalarsystem på flottiljen som kan nyttjas från vaktkuren, en dag ropade han ut "berit till kassa ett, berit till kassa ett" enligt egen uppgift
  5. Då kan du ju ta på dig din 6a YX-ring du köpte i Liberia om du kommer med... Lycka till alla!
  6. 23e Komp "Rysslands militära provokationer har uteslutande riktat sig mot NATO stater, eller dem som står NATO nära och vill in." Georgien är inte medlem i NATO och dom fick ju smaka på en rysk bomb. Ryssen har rätt mö att göra på den södra fronten. Personligen tror jag att ryssland kommer att ha fullt upp att skydda sig mot muslimska extremister som anfaller från söder, eller tar sig in söderifrån. Om ryssland snart räknas till stormakt igen och får resurser att börja spela mer internationellt så kommer de först och främst försöka säkra oroshärdar i sin närhet. Är europa en sån härd? Njaa snarare de gamla goda utbrytarstaterna, vem minns inte Turkmenistan, gamla godingar såsom Georgien och min favorit Kyrgystan
  7. Såg bara en kille som siktade med hjälp av riktmedlen. Min favorit var han med baskern nerdragen över ögonen.
  8. Ni har fel. Det enklaste sättet att rengöra sin AK på är i en fotogendusch. Min slutvård av vapen på KS tog max 20 minuter. Och då tog ducshen 5..
  9. FM har naturligtvis en framtid!! Upprustningen kommer i slutet eller slutfasen av nästa storkrig i vanlig ordning. Man kan ana en viss fetischism för att bli tagen med byxorna nere av storgrisarna.
  10. Om du blir servad av maria på förådet så vänd om och försök igen nästa dag.
  11. OT 2km på 11 min med stridsutrustning. Lägre krav på vissa befattningar. Slut OT Kolla i tråden "att söka utlandstjänst". Där kan du få mer svar på allmänna frågor. Såvitt jag vet är 2km fälttest inte igång än. För "vanligt" skytte är det enligt vad jag vet fortfarande 1km på 6 min. Alltså inga problem för den som vill åka. www.mil.se Allmänna krav Du har god fysik. Samtliga genomför fälttest under utbildningstiden. Fälttestet innebär att man springer 1000 m med viss utrustning. Kravet för godkänd är 6 minuter för personal tillhörande förbandsenheter och 6 1/2 minuter för övrig personal.
  12. Det tror jag är helt rätt! Numera räcker det ju med ont i fingret så slipper man vara med och fysa osv. Många behöver nog motivation i form av en spark i röven för att prestera topp. Sitta hemma och lira XBOX under gymnasiet och sen göra lumpen som whatever är ju minst sagt skillda världar. Om det då är lätt att lämna in sjuklapp om man har lite ont i foten så gör nog många det. För att återknyta till tidigare talares ord så krävs det ett hårt samhälle för att skapa hårda soldater. Under kalla kriget fanns det ett hot som var verkligt, det gör det inte idag och därför sjunker nog ambitionen hos FM och folket. Som Mousilini sa -Ett folk av krigare skapas inte på en generation.
  13. Finns det nått ljus att sprida över om det är sista mission i Liberia och när vi roterar hem? Stod inget datum för utryck vad jag förstår.
  14. Läste under rubriken vådaskott om 2:1 förhållandet. Under min GU förekom detta inte. Hade inte genomfört eller ens hört talas om det (Gu på I19) förän jag gjorde en utb på Livgardet. Då upplevde jag det hela som lite smått skrämmande pga att kamraterna var lite nya och förfarningsättet nytt för mig. Drar mig till minnes en speciell händelse då jag kände vinddrag/ljud och tittar bakåt och tittar in i en pipa. Naturligvis var den inte riktad mot mig men inte långt ifrån. Kommer inte ihåg exakt hur kulans närvaro i höjd med mitt huvud gjorde sig påmind men jag minns att jag tänkte, God damn det var nära. Ett fint mål har dykt upp för skytten bakom mig och han töjer lite på 2:1 förhållandet. Under min GU sköt förste man, säkrade, förflyttning bakåt, sen skjuter förste man igen. Alternativt upp på linje och skjut.
  15. I mitt antagningsbesked står det 2006-01-30 som inryck. Är du nån form av mekaniker eller förare? Vore inte populärt hos kärestan att behöva ställa in thailandresan. Man är ju redan i onåd....
  16. "Problemet är ju att om soluret står på södra halvklotet så går det ju baklänges... Chorioliskraften ni vet..." Varför talas det om solurs uppträdande på södra halvklotet? Min tolkning är att det i och med ovanstående uttalande insinueras att Liberia ligger på södra halvklotet.
  17. För övrigt ligger väl Liberia norr om ekvatorn och således på norra halvklotet.
  18. Man kan ju tolka den lilla leende figuren efter uttalandet olika. Vad tror du den betyder walldermar?
  19. http://www.mil.se/int/article.php?id=14023 Ovan står det att LA06 skall tjänstgöra oktober 06 - juni 07. Jag fick höra att hemrotation var sent nov av Plutonchef när han ringde ang LA05.
  20. Kombantanter dödar/spränger inte för att sen smita tillbaka till mammas hus på västbanken, gömma vapnen i källaren och lipa när Israel kommer och knackar på dörren(förvisso med en bulldozer). Det är Aftonbladets ,och dess gelikar, massiva propagandaoffensiv som får alla att tro att det bara är israelernas fel. Anledningen är för mig oklar. Det skulle säkert inte vara några problem att skrapa fram folk ur svenska FM som säger snedvridna saker. Stollar finns det överallt.
  21. Såg på rekryterings sidan mil.se att det inte rekryteras för L07. Kosovo, Afganistan och Bosnien rekryterades. Kanske beror det på att de inte ligger inom samma rekrytperioder. När jag sökte till LA05 sökte jag dock samtidigt till kosovo. Har vi fått svart på vitt att LA inte blir alltför långvarigt?
  22. Nån som vart nere som vet hur PXet är? Kängor, elektronik, kosttillskott osv
  23. Det finns i toppmenyn "tips" "bra saker att ha med sig på utltj" eller nått sånt. Personligen tycker jag att tilldelad mtrl är fullt tillräckligt. Kamera måste man dock ha med eller fixa på plats. De bilderna är mycket värda om nått/några år. Radar eller annat bra insektsmedel kommer att finnas lättåtkomligt i min packning.
  24. Nån som vet vilka plutoner som är sisu och vilka som är CV90? Befnr 25XX.
×
×
  • Create New...