Jump to content

Westmeister

Soldater
  • Posts

    8
  • Joined

  • Last visited

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Profile Information

  • Intressen
    MMA

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Artilleriet
  • Utlandstjänst
    Ja
  • Detaljer Grundutbildning
    99/00 - Bvfö/sjvman
  • Placering/Tjänst
    Anonymt
  • Övrig militär verksamhet
    B30 KS11

Westmeister's Achievements

Nyinryckt

Nyinryckt (2/18)

0

Reputation

  1. Gäller inte UniRFM även KS13? Min uppfattning är att US bär armébasker annars fel. /Johan ryktet säger att C ATK blev sur över någon omslags bild på en militär tidning. det var en brud på framsidan som körde "lite egen gear" smock vapen rem osv... han ville visst styra upp KS13, soldaten tillhörde nämligen dom så det hänger kanske ihop med basker användandet soldaten hade även egen mössa Ja jag tänkte det när jag såg den bilden: "hur fan släpptes denna tidning genom korrekturen?", för det vet ju alla som har haft sina duster med C ATK att: *Smock är vigt åt lösnäsor. *Olles brorsa är nånting andra vinternationer som tex. finland bär - inte sverige. En stukad tygbasker erbjuder lika fullgott skydd mot vind och väder som en stickad yllemössa. Dessutom är det löjligt med mössa, vet ju alla sen grundskolan. *Palestinasjalar och dylikt är nåt som bergspartisaner har på sig, spelar ingen roll om det har delats ut halsdukar eller ej och det är -20 i luckan. Det sticker i ögonen på "många". *Egna vapenremmar är också bara nåt påhitt av PX killar och förvirrade soldater som inte begriper storheten i en för kort läderrem från -77 som är lagad med ståltråd. Begreppet "slingad" är nåt amerikanskt påhitt ämnat att bryta ner våran svenskhet. Så frågan var berättigad. Men tydligen så var det inte godkänt. Förmodligen ryker det en del huvud på insats och försvar just nu. Huka er alla pinkys runt om i världen.... eran "kittning" har just blivit ännu mer begränsad.
  2. Låter ju inte direkt som att dom har tagit tag i verksamheten. Som jag sa tidigare; vilken mission som helst nu... För övrigt låter det som att du har stött på "chef förråd" motsvarande. Det är många som har där kan jag säga.
  3. Jaha det låter ju som att våra utvärderingar inte gav så mycket för efterkommande förband. Men Men samtidigt; surprise surprise.....förändringarna kommer vilken mission som helst nu... Men det låter ju som att nån tog tag i det någorlunda till slut, hoppas verkligen att efterföljande förband slipper få ut AK5:or från kalla krigets tid. Som tidigare påpekats så är det ingen hemlighet när US rycker in i de olika omgångarna. Att organisera för att US då får bästa möjliga utrustning borde inte vara så svårt tycker jag.
  4. Det jag kommer ihåg var den vanliga materielkalabaliken vid inryck. Kvalitén var väl hyfsat bra och förhoppningsvis hade man fått all materiel man skulle ha (utopi....), och hade man inte det så fick man försöka byta bäst det gick. Servicen var ju skiftande som tidigare sagt. Mest berodde det väl på att dom var underbemannade, fan grejerna fanns ju bakom disken ibland, men det fanns ingen där som kunde hjälpa en. Gällande förtur i köer och liknade så fick jag ingen positiv särbehandling direkt, iofs så försökte jag undvika "rusningen" så mycket jag kunde. Har inget att jämföra med från almnäs, men "yxorna" sa att det var bättre där. Iallafall utvärderade vi förrådet rätt hårt, men frågan är om vi inte utvärderade matsalen ännu mer..... :P
  5. kollar man på mil.se internationellt ser man att: "KS14 tjänstgör utomlands under perioden april 2006 - oktober 2006 (stab och LMT). Övriga enheter tjänstgör utomlands under perioden juni 2006 - februari 2007." tittar man sen på tjänsterna som söks till KS14B så stämmer det bra.
  6. Jag var 24 på KS11. De flesta på B30 var mellan 20-26. Sen hade vi några exotiska varianter över 30 som bidrog med livserfarenhet. Eller hur JohanErik? Skämt åsido. Jag tycker det funkade jävligt bra.
  7. Sen så har det ju hänt en del saker på den kustremsan tidigare. Runt 99 så hade man ju stora problem i Sierra Leone. Då ett antal FN-förband blev överkörda av gerillan. Såna saker bidrar till att man hellre rustar upp än att man skickar dit softskins enbart. Bara min gissning.
×
×
  • Create New...