Jump to content

Gnist

Nivå 9
  • Posts

    24
  • Joined

  • Last visited

About Gnist

  • Birthday 1979-02-02

Contact Methods

  • Website URL
    http://thegargoyles.sverok.net

Profile Information

  • Placering
    Karlskrona/Blekinge

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Flottan
  • Utlandstjänst
    Nej
  • Detaljer Grundutbildning
    Flottanssjömansskola i Karlskrona, PB Rasign, Aug 1998 till jan 2000. Grundutbildning på sambandsenheten i Karlskrona i cirka 5,5 mån. Tjänstg. MKS/STAB Ruda Kustradiostation som gnist i 12 mån.
  • Placering/Tjänst
    Ledning/Samband
  • Övrig militär verksamhet
    HVU 1994-1998

Gnist's Achievements

Menig

Menig (3/18)

0

Reputation

  1. Var de på Sweden Rock så finns det väl en chans att de kommer att vara på Hultsfred denna helgen.
  2. Jag personligen är ju en kraftig förespråkare för LandRover. Och om inte jag minns helt fel så har jag sett en bild på en LR pickup med svensk flagga som använda i utlandstjänst någonstans. Jag ska se om jag kan hitta bilden.
  3. Galten ser ju ut som ett bra alternativ. Verkar ha en hel del bra terrängegenskaper. Någon som testat den i terräng ?
  4. Okje. Tack. Det kunde ju sett lite konstigt ut med centrerad text.
  5. Hemma så har man instruktörsledd tjä'nsteskjutning en vecka på våren och en på hösten. Seden är det ju ganksa många som passar på att övningsskjuta när de har utbildningsdagar eller dagvecka. Så visst får de möjlighet att öva. Sen att det finns polisen som tycker att det inte är så viktigt är ju en annan sak. Hos oss så har nästan alla fått P226 nu. Som sagt P225 håller på att samlas in till oss nu. Jag peronligen tror inte att det kommer att bli några problem för mig, eftersom jag jobbar på myndigheten så kommer jag nog att kunna få tillgång till att åka med ut på skjutbanan när jag har fridag eller så.
  6. Jahopp, då kommer fler frågor ;) Varför har man bytt? Hur motiverade man det? Vilken modell har man bytt till? P226, P226ALSO, P226SLSO, P228 eller P229? Jag är mycket väl medveten om vad man får göra och inte. Anledningen till att man skrotar ut Walther PP(de flesta är licensbyggda Manurhiner) är att det efter årskiftet 20050101 ej är godkänt tjänstevapen för svensk polis. @Sg Troll Haha...du skulle bara veta... :P Nu är jag inte jätte insatt, eftersom jag inte är polis själv. Jag vet att en av anledningarna till att man bytte var att det, på den nya modellen, så rymmer magasinet fler kulor. Anledningen till detta har jag dock ingen koll på tyvärr. Men jag ska ta o snacka med den som är vapen ansvarig på myndigheten när jag kommer hem från semester. Vet dock ej exakt vilken modell det är man bytt till, skulle kunna vara P226, men är osäker. Vet att det finns lite olika modeller för herr och dam, men olika storlek på grepp o sånt.
  7. Det verkar ju som bra service. Får väl ta o beställa där
  8. Jo det är ju så att polisen har bytt till en annan version av Sig Sauer, och polisens tjänstevapen är ju inte direkt något som kan säljas ut på den civil marknaden, så därför sickar man dem till skrotning. Så de är inte i dåligt skick, det finns pistoler där som är i nyskick. Det var samma sak som man gjorde med många av de gamla Walter PPK som fanns ute på myndigheterna.
  9. M90L har väl en sådan tygflärp på bröstet.
  10. En av anledningarna till att man vill införa biten med befolkningsskydd och räddningstjänst, tror jag, är att man såg att SBP fungerade bra i Kronobergs län efter det att stormen "Gudrun" dragit förbi i våras. Man fick då tillstånd av regeringen att använda Kronobergs och Blekinges SBP avdelnngar. Dessa var inne och jobbat i cirka 14 dagar totalt. De huvudsakliga bitarna var där att se till att bevaka de områden som blivit urymmda samt att undsätta nödställda. Vad gäller Sig Sauer P225 så talade jag så sent som i dag med den killen på vår myndighet som har hand om vapen, han sa att han fått order om att inte skicka de utbytta Sig Sauer P225 till skrot, som först var tänkt, utan att de skulle sparas till SBP. vad gäller tjänsteskjutningen så tror jag att det är så att man måste ha ett godkännt resultat om året. Detta kan dock enkelt lösas med att ha en dag så avdleningen träffas och har tjänsteskjutning på dag en och sedan lite samkväm på kvällen. i vär avdelning så har man haft en kväll när man träffas mellan de ordinarie utbildningarna, så att utöka detta till en hel dag som innefattar lite pistolskjutning tror jag inte bli något problem. Sedan måste jag vara lite frågan till folk som säger att SBP utan en tuff AK är inget för mig. Jag trodde inte att man gick med i en sådan organisation för att man ville ha ett tufft vapen, som man kommer att få se några dagar vart annat år. Utan jag trodde att man gjorde det för att man tycker att de är bra sätt att kunna hjälpa till om det verkligen skulle behövas. Självklart håller jag med om att det är roligt att skjuta, men det är väl dock inte det som ska bestämma om man ska ställa upp i en organisation som ska vara samhällsnyttig. /Palle - Radiooperatör/Stab SBP Blekinge
  11. Första tiden i SSD93 då jag körde bil själv, eftersom jag bodde i närheten av tjänstestället. Och under tiden på kustradiostation så var et civila kläder eller blåkrage som gällde, eftersom det var 2,5 timmars bussresa dit.
  12. Tackar. Hittade precis den via en annan tråd på forumet.
  13. Låter mer rimligt med en gravör. Hmm, tja när jag började -98 så hette det Örlogsskolan Karlskrona, men under tiden jag låg där så bytte det namn till Flottans Sjömansskola. Sen kan det vara så att det bytt namn igen, det kan jag inte svara på. Men sen har vi ju även Marinbas Syd, men jag skulle kunna tänka mig att det är örlogshamnen och de förband som ligger där, inte själva utb.förbanden.
  14. Lumpen: PB RASIGN (Radiosignalist Flottan) Aug 98 - jan 00. 11 komp./6 plut./2 tross 5,5 månader på Sambandsskolan på Flottanssjömansskola i Karlskrona, därefter 12 månader på MKS/STAB, Ruda kustradiostation. (OBS är det någon här som låg inne samtidigt, hör gärna av er. Är på jakt efter lite bilder från den tiden.) SBP (Särskilda Beredskaps Polisen): GU 15 dagar mars -04 Halmstad. Vidareutb. 5 dagar maj -04 Revingehed.
  15. Kan jag som civilist knata ner till Flottanssjömansskola i Karlskrona och be att få köpa sådana ?
×
×
  • Create New...