Jump to content

Kungen

Nivå 9
  • Posts

    10
  • Joined

  • Last visited

Kungen's Achievements

Menig

Menig (3/18)

0

Reputation

  1. Jag har haft X-hv man med hund och AK4 i min grupp. Det funkar klockrent. Han kan vara med på allt. Man behöver inte lämna honom någonstans och vänta Tex. Sedan är han och hunden med på allt. Hunden känner gruppen bättre. Dom hamnar i ett stidspar som man kör hela tiden. Jag tycker det skall vara så överallt. Hundarna skall ingå i en grupp inte hoppa runt mellan grupper i plutonen. Sen tycker jag att dom skall ha ett vapen som fungerar ( Inte pistol )
  2. Kolla denna länk. Getout http://www.getout.se/v2/sektion.asp?katid=400 Där finns det några olika.
  3. Jag såg att det skall vara en utbildning i Uppsala i början på Juli. Är det någon/Några som skall gå denna eller ??
  4. Jag använder mig av ett Jetboil kök för att värma vatten. Det är hyvsatt billigt + det går fort. 90 sec att koka 0,5 liter vatten. Och det tar inte så mycket plats. http://www.getout.se/v2/sektion.asp?katid=806
  5. Grupp C Arlanda Komp Attundalands bat Som Bat C Säger Hjälm PÅ
  6. Absolut... HUNDESSET Har helt klart fatta detta med HUND. Hund är det bästa Vapen( Sensor). Den är grymt bra att ha med sig. Det är bara ett problem. Det är att få ut dom på övningarna. Eller att sova över i Tält på en helg övning. För det är det bästa mörkelmedel vi har. Med då måste hundförarna åka hem.. Det måste ställas störe krav på hundförarna som går med i HV. Hundarna är det inget fel på. Det käns ibland som att när man har kört upp en hund och fått certet på den så är det klart. Då ser det bra i stamtavlan (på stamtavlan).
  7. Snyggt SISU. Äntligen några som fattar hur man skall se ut på B-Styrkan. Det värsta som finns är när folk kommer med M90 persedlar. Det är dålig fantasi. Solbrillor på. B)
  8. Ta dig en titt på Inovas lampor. Dom är grymt bra.
  9. Jag har en Techtrail Summit som är grymt bra. Kolla på www.addnature.com
  10. Kolla ÖB. Dom har bra uniformer i bra Cammo . ( Rolig )
×
×
  • Create New...