Jump to content

carl0s

Nivå 9
  • Posts

    149
  • Joined

  • Last visited

About carl0s

  • Birthday 1986-03-06

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Amfibie
  • Utlandstjänst
    Nej
  • Detaljer Grundutbildning
    Stridsbåtsmekaniker, 2006, Amf 1
  • Placering/Tjänst
    Mekaniker/Tekniker
  • Övrig militär verksamhet
    2000-2004 -> FBU

carl0s's Achievements

Menig 3

Menig 3 (6/18)

0

Reputation

  1. Berghaus är det som används. Ser har du ju bärsäcken om du menar den också.
  2. JA-8-7 Stridsbåtsmek -06
  3. FMV Tillverkaren
  4. Amf1-Berga 2005-2006 Stridsbåtsmekaniker
  5. IAS - strbmek
  6. Lt.F ringde mig förr veckan angående strbmek, tackade nej... Tas mina inlägg bort?
  7. Kommer strbmeken få någon utb utöver den man redan har? 12,7mm om man nu inte har den osv..?
  8. Båtarna är ju hela grejen inom amfibiekåren. Troligen kommer man lasta båtarna på stora transportfartyg lånat från Holland/USA som har sänkbart däck så du bara kör in båtarna.. alt så pallar man upp båtarna med hjälp av slamkrypare på något transportfartyg. Iår lastade vi 10 båtar på HMS Roslagen, som trafikerar Åland..
  9. Min förra PC ringde mig precis o erbjöd mig tjänst som strbmek.. Tackade nej.. De saknas visst 10 strbmek!
  10. Vet inte exakt vad som gäller - men man gör ett simultankap. prov sedan är ett prov logiskt tänkande, likt det som gjordes på mönstringen.. så mycket vet jag..
  11. Jepp. Nix, det var en kustjägare. Mecken visade hur intercomen funkade...
  12. Min Plutonchef sa att man skulle få full missionslön under utb...?
  13. Har man inte skrotat plastmaggen nu pga att de gick sönder hela tiden?
  14. Hur bra relation har Flotten - Amfibiekåren? I det väder och ljusförhållanden som rådde är det inte givet att man märker en förpik full med vatten. Båten stampar och dyker så mycket ändå. Taget!
  15. Det var inte ett KJ-befäl som var båtC - har inte hört något annat än att det var en Sergant Verkar vara konstigt om man ska öppna o kolla, då man hade 1 ur besättningen på däck, samt att båten borde gräva ner sig rätt bra om förpiken vattenfylls..
×
×
  • Create New...