Jump to content
20% RABATT PÅ ALLT - SHOP.SOLDF.COM

InSider

Nivå 9
  • Posts

    20
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by InSider

  1. Har vi något datum på när vi kan beställa m90 band igen?
  2. Hahahaha Mig lurade ni stenhårt. Jag hann tyvärr bara läsa 2 trådar innan ni stängde ner allt Så nu vill jag läsa resten ..pleeeease Men det var helt klart spännande läsning, det lilla jag såg. xD
  3. Michael, du måste förstå att sådana här problem inte uppstår för att folk är gnälliga eller trångsynta. Problemet ligger i att soldaterna är vana vid en viss nivå på övningarna. Samt att man inte ser mer till soldaternas behov. Vi vet oftast ganska snabbt vad vi behöver öva på. Och då vill man fylla det behovet. Och då gäller det som övningsledning att ha den kunskapen som krävs för att göra dom här små förändringarna. Och på det sättet som man bemöter sina elever får man nog räkna med att bli bemött själv. Respekt föder respekt.
  4. Nä, det är i arlandatrakten (Ledtrådar: Vägskylten med texten Arlanda och flygplan som lyfter)
  5. Vi filmade bara den övningen
  6. Hahaha..bara IPSYD i dom rören
  7. Lite film blev det på både lördag och söndag
  8. www.youtube.com Sök på: ipsyd Insatspluton Syd LGG under övningsåret 2006. ge den lite tid så kommer den igång.
  9. Min camofärjade badanka ligger på badkarskanten. Nätet kan jag glömma =)
  10. Jag sprang stridshinderbanan under värnplikten på fd KA1 och fastnade med ak5'an i toppen på näthindret. Vart givetvis skitförbannad, för vem vill hänga där när man har en basker i sikte. Så jag släppte helt enkelt taget å tänkte att då ska väl bössj**** lossna. Å det gjorde den. Pipan träffade rätt över tänderna. Men vad spelar det för roll. Jag klarade tiden!! Edit: det var bara en tand som rök som tur var.
  11. Erik Adam! Som vi säger i plutonen: När du inte passar för tjänsten längre så tar vi bort dig. Och du är inget undantag. Så om två år är du nog kvar. Vill bara säga att den här killen har faktiskt rekordet på plutonens fyskrav (inte ett krav, men det låter bra) 2km full striutrustning 11.15 är kravet (fälttest) //Fanatiska Adam
  12. Hörru du du! Jag har bestämt för mig att du sa 45 s när du kom tillbaka till oss, för jag fick nämligen 46 s på den banan. Blev lite småsur att jag inte kunde dragit till med en sekund snabbare.... Dumpfickor rules förövrigt! Då var det nog 45 sek... Ber om ursäkt om jag har ställt till det för personer som i efterhand försökt klara tiden =)
  13. Enligt skjutledaren så tog jag banrekordet på blå banan, den övre. (42 sek inklusive magbyte å dubbelskott) E man bäst eller =)
  14. Jag är nu utbildad i Strid i dusch (SID). Gick ut som kursetta. Då jag efter att ha blivit sliten från sängen. Dragen över golvet. Insläpad i duschrummet. Och där gjorde ett heroiskt motangrepp mot 4-5 hämdlystna soldater. Verkan: FI tar till flykten. En person ordentligt nedkämpad med vattenslang, några lätt skadade. Skaderapport: Lite blöt på ryggen Slut FA
  15. Eeeh!? Om plutCh inte funkar å det finns en bättre lämpad, vad gör man då? Jo, man byter. Inget fel i det. IP är ingen kompisklubb där gammelmäster ska ha den högsta befattningen. Man måste kunna föra en öppen dialog där man kan ta upp såna här saker. Problemen som uppstått kanske går att lösa på nästa C-möte? Nu behöver jag ingen beskrivning av problemen. Det här är bara en modell som vi tillämpar. Slut!
  16. Har läst ett inlägg i vårat egna forum (Ipsyd) och vill dela med mig. Citat Har funderat lite på dedär SoldF-trådarna som kommit upp här å allt jä*l@ tjafs å gnäll om Bajsmackor hit å Bajsmackor dit, så jag tänkte jag skulle bidra med lite grönt NVG-ljus åt dem som tappat bort sig i det civila mörkret! För så här är det juh! att bajsmackor kommer alltid att komma ens väg, för eller senare. Å det är juh känt, som varje soldat vet, att det ända sättet att få en bajsmacka att försvinna är att alla tar en tugga. Juh större macka desto fler tuggor krävs, desto fler som hjälper till desto snabbare försvinner mackan, samt desto färre tuggor måste varje enskild soldat ta. För vi måste alla ta tuggor ur mackan, eftersom vi vet vad som händer om man låter mackan ligga i benfickan å lukta!! Då drar man runt å stinker skit vart änn man går, å det vill vi juh inte. Så kan vi inte ha det i Hv, för vi vill inte att Hv ska stinka, vi vill att det ska skina! Det är därför det finns de, som kanske inte ens ska vara med på en tuff övn, som ändå efterlyser puts å studds från de medverkande. Detta trotts att det gör övningen i fråga ännu "jobbigare" för de medverkande. För de som inte riktigt har förstått det än, så e vi inte bara med i Hv för att det är en kul hobby/bisyssla, vi är också med här för att stå Försvaret och vårt land bi, om det/de skulle behöva vår kompetens i en skarp situation. I mina ögon är vi alla därför mer eller mindre patrioter, å som sanna patrioter skulle vi aldrig fly undan vårt ansvar när ännu en bajsmacka trillar ner i våra fickor, näe!! Vi tänker efter, till skillnad från de civila drönarna ser vi förbi skiten, bortom det tråkiga, där ser vi det gyllene Hv som vi alla vill vara en del av. Vi ser konsekvenserna av vårt handlande, vare sig vi tar den enkla vägen eller den tuffa. Å ser därmed att vi igentligen bara har ett val, som alltid. Och det är därför vi har, vi ska, å vi alltid kommer att plocka upp bajsmackan ur våra fickor å ta våra beskärda delar tuggor tills den försvinner igen. Så gör nu era föräldrar, ert land å inte minst alla de stackars Hvsoldater som önskar att de kunnat få vara med er denna stora helg, stolta över er och visa den förmåga Hv besitter i denna tid. Visa dem att deras gamla syn av Hv är åt He#@*te!! go get them... FRAMÅT!!! För Hv, för Kungen, för Sverige!!! //Dumle IPSYD Slut citat
  17. Dom märken du har förtjänat som hemvärnsman bärs enligt uniR FM. Resten har inget med din tjänst att göra. Lämnas därför i lådan hemma. (Min åsikt)
  18. Vet inte vem som bestämt det, men jag antar att det är helt normalt inför varenda uppställning även för er. Likväl förväntas du antagligen ha putsade kängor. Är detta lika horribelt som att vara rakad? Hahaha Fattar inte vad som är roligt. Kan någon förklara vad ni diskuterar? Det roliga ligger i att en person i chefbefattning som HelgeIvar uttalar sig så här klumpigt. Intrycket man får går att jämföra med ett litet barn som ligger å skriker å sparkar på marken för att allt inte är 100% bra. Helt enkelt jäkligt rolig läsning. =)
  19. Vet inte vem som bestämt det, men jag antar att det är helt normalt inför varenda uppställning även för er. Likväl förväntas du antagligen ha putsade kängor. Är detta lika horribelt som att vara rakad? Hahaha
  20. Har inte hängt här så mycket. Men en sak har jag lärt mig på 20 minuter. 90% av er verkar bara vara gnälliga, avundsjuka, trångsynta och missnöjda med det mesta. fett rolig läsning =). Agera som soldater va fan!
  21. Vilka j**** idioter! Tyder mer på dålig planering av de som är ansvariga för detta. Om det nu ska vara bindande anmälningar så måste det ändå tas ut reserver till detta. Individer som kan åka med kort varsel. Individer kan faktiskt få förhinder, sådant inträffar hela tiden. Sedan att vissa är snabba på att döma tyder mer på dålig insikt. Folk bryter benet, skiljer sig, eller får andra förhinder... Ifall de ansvariga nyttjade en liten liten gnutta förtänksamhet så skulle inte detta problem uppstå. Jag läser texten: HOPPAR AV. Jag tror inte att man uttrycker sig så om någon har lämnat GILTIG ursäkt. Blivit allvarligt sjuk motsv. HV fungerar som vilken lagsport som helst. Om än hårdare. Vi har inga reserver att ta till i våra 8'a manna grupper. Ett uttryck som passar oss inför en sån här viktig övning, som kan påverka våran framtid. Gör det du ska, inte det du vill!!
×
×
  • Create New...