Jump to content
20% RABATT PÅ ALLT - SHOP.SOLDF.COM

leosan

Nivå 9
  • Posts

    24
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by leosan

  1. Det e klart det är ett I-lands problem. Men när det ändå skall sys så kan man ju lika gärna göra det rätt. Men då är det iaf inte bara vi på P4 som fått höra att det skall sitta på höger arm och swedenmärke på vänster.
  2. Så här ligger d till: På AB01 så körde vi med märket på Vänster arm då d är förbandsmärke men sen när vi fick våra 90L så är ju Sweden märket redan fastsytt & då fick vi styrningen att köra med NBG märket på vänster arm. Om/när d blir mission så kommer ju NBG märket ej att användas då Sweden märket finns på vänster arm samt respektive missionsmärke finns på höger axel. Det som kan bli är ju att vi får RRF bågen att ha på höger axel ovanför missionsmärket såsom SWERAP körde med på KS01 & IA då dom varit på olika KS missioner. Kan ju vara såhär med: eftersom vi inte fått några kompanimärken än så kör de med NBG märket som kompmärke motsv och swedenmärket som förbandsmärke!? Detta för att skilja oss från 411.mekskytte på P4. Va vet jag... När jag läser det själv så vore det ganska korkat om det skulle vara så, men man har ju blivit överraskad förr i denna firman Men det vore ju ganska knas om man tog fram ett förbandsmärke utan att använda det som ett... ELLER så är det nån som verkligen tänkt till för en gångs skull! Eftersom det ska gå snabbt och hurtigt när/om vi sätts in så slipper man hålla på att fippla med att sy om uniformer i vänstervarv (sy dit swedenmärke, sätta NBG märke på höger arm) eftersom det förmodligen inte kommer att finnas nåt missons märke när/om vi sätts in + att det som sagt ska gå fortfortfort.
  3. Precis vad jag också anser! Man bär sitt förbandsmärke på vänster arm. Men som sagt fick vi styrningen att märket skulle sitta höger arm vilket känns helt fel... Blir mycket jobb för den som gett ordern om det kommer fram att vi fått fel info. Men vad vet jag! han kanske gillar att sy
  4. OHQ och FHQ tycks köra med märket på Vänster ärm och LedR-enheterna har visst fått samma instruktioner (med tillägget att byta ärm vid insats). Chefen gör alltid rätt (?), alltså Vänster ärm. /K Får väl se om det blir bakåt för vår del då. Nu sitter de iaf på höger arm med Swedenmärket på vänster. Det blir ju lite roligt med när gripen/lejonet/attacksorken rör sig bakåt när märket sitter på höger arm...
  5. Hallå! Någon som med säkerhet kan säga på vilken ärm NBG märket ska sitta? Senaste vi fick (på P4) var att det skall sitta på HÖGER arm medan det på vänsterarmen under flaggan skall sitta ett Swedenmärke. Men när man tittar på bilden på denna sida http://www.mil.se/article.php?id=12793 så står det att det skall sitta på VÄNSTER arm (vilket jag tycker verkar mest naturligt) dessutom bär Bataljonchef 41.rrb märket på sin VÄNSTRA arm medan vi andra dödliga fått order om att det skall sitta på HÖGER arm. Någon som vet säkert hur det skall vara!?
  6. SLÄNG UPP!...blir ju officiella förr eller senare ändå... Slänga upp bilder på nya varianter av stridsfordon 90 tagna inne på ett område med fotoförbud bara för att "blir ju officiella förr eller senare ändå" ?? Jesus... Det är inte konstigt att vi Svenskar inte får ta del av någon känsligare information utomlands. Vi är helt enkelt för dåliga på att veta vad som kan sägas och vad som inte kan sägas. Proffsigt av er båda!! Jag vet att det gäller fotoförbud på miloverkstaden, det var dock inga bilder som togs i smyg. Kammot kan för övrigt ses på SAAB Barracudas hemsida och har förut användts på 122 vagnar fast då i grönt http://www.soldf.com/strv122.html
  7. Angående IA07´s Usa resa, e väl en pluton som ska dit om jag förstått det hela rätt!? så var jag nere på miloverkstaden i skövde idag och såg era ökenkittade vagnar. Samma färg som PATGB i affeland dock med tillägg av baracudamaskering för att hålla värmen ute. Såg även en GW med samma typ av maskering/isolering. Såg rätt häftiga ut faktiskt Vet inte riktigt om jag vågar lägga upp bilderna på dem
  8. Under utbildnigen av IA03 bodde vi i en helt nyrenoverad kasern, kommer inte ihåg om det var 1 eller 3, och det var helt ok. Bra luft i logementen (samma gamla sängar dock) och fräscha dusch- och toalettutrymmen. Vad jag vet nu så är ytterligare minst en av kasernerna färdigenoverade så standarden kommer att vara helt ok.
  9. Kan det vara brittiska challangers eller kanske kanadensarnas leopard ettor?
  10. Nån som har en aning om när antagningsbeskeden kan tänkas skickas ut?
  11. Nu driver du allt med oss Jimbo! Det finns INGA snälla förrådsgummor, det vet vi allihop ;)
  12. Tänkte bara meddela att om man vill skänka en peng till minne av Jesper Lindblom så kan man göra det till: Astrid Lindgrens Barsnsjukhus PG. 7520-0 eller Barnhemmet i Polen PG. 12 14 25-3 /Leo Källa lokaltidningen Edit: lade till källan.
  13. "Den 6 december tar riksdagen beslut om minst en fördubbling av den hemliga Särskilda skyddsgruppen, det vill säga den svenska Isaf-styrkan i Afghanistan. En styrka som till namnet har ett FN-uppdrag men i realiteten står under Natos befäl" Hmmm.. Nu är hon väl ute och cyklar! Fördubbla SSG i Afghanistan, Så vitt jag vet har det väl varit "vanliga" K4 jägare FS missonerna? Och att de står under NATO befäl är väl heller ingen hemlighet!? "Det hemliga svenska uppdraget har beskrivits på presskonferensen efter att den tragiska bombolyckan i Afghanistan blivit känd. Svenskarna ger sig i grupper och med tolk ut till människor i byarna i området och upplever bland annat måttet av deras demokratiska sinnelag" Sen är det väl inte så jättehemligt vad svenskarna gör därnere! Har stått på mil.se flera ggr om jag inte missminner mig. Det är inte direkt "Janne Josefsson underökande" klass på henne... /Leo
  14. AQ1, BQ1 + 2, en soldat ur EAQ.
  15. Det är klart att bekvämlighet alltid är skönt! det håller ju upp stridsvärdet och så, men det är inte det primära för min del iaf, det är ju faktiskt inte så att man sitter därinne i flera dygn i sträck å bara glor! (det är det bra sytar i SLE´n som gör! ;) ) Sen är det ju faktiskt en rätt skön soffa i 3024 (inte träbänkar) och man kan ju sova på andra sidan racket, riktigt bekvämt faktiskt. Sen har jag ju inte riktigt koll på hur det är med lastningsmöjligheter i 203:an, det e ju faktiskt rätt ok med det i 3024. Sen som du säger, Krook, så har ju i stort sett alla missoner varit i terräng med farbara vägar och då funkar ju 203 så länge man håller isg där. Är det någon som möjligtvis har erfarenhet av både RLPBV3024 och RLPATGB 203 som kan upplysa oss diverse skillnader!? Jag föredra iaf i nuläget 3024!
  16. Om JAG får välja så skulle jag välja RLPBV3024! Visserligen kan det vara så att 203:an är större på alla sätt och vis! men jag e tveksam till om det är så mkt mer plats invändnigt än i 3024:an. Det är ju bla ganska mkt tilläggsskydd (liner) monterade på insidan i Patgb! Å, ta inte illa upp nu, vill man ha bekvämlighet och utrymme före framkomlighet å funktion så kanske man inte skall söka sig till US... Sen beror det givetvis på vad det blir för typ av misson! blir det en fast, typ ks, så funkar det ju utmärkt med PATGB! Men skulle det bli en marig misson med mycket omgrupperingar i oländig terräng så är ju RLPBV att föredra! Kanske ska ha valmöjligheten!? PBV är ju som sagt ändå på väg ut ur organisationen.
  17. Håller fullkomligt med Lt Glock! Visserligen så vore det ju skönt med autostagning och motordriven mast! Men va fan! Lite handarbete ska det ju va ;) Dessutom har ju TS-driftledarna förmågan, om det nu skulle bli en omgrupperings- misson, att placera enheterna på de mest märkliga ställen... Å terrängframkomligheten PBV vs. PATGB behöver vi inte ens orda om + att PBV har ju lite som man kan bita ifrån med om buset skulle va upprört Det mest logiska, som Krook sa, vore ju PATGB men det mesta inom FM är ju ologiskt så det blir väl PBV /Leo
  18. @Lt Glock Vet man om det blir PBV302 som bärare eller PATGB203? Det har ju genomförts en del försök/utbbildning på den vagnen med TS9000.
  19. På KS01 när man satt på C2 å häckade så fick en av soldaterna ett paket från sin syster i sverige å snacka om att asgarv bröt ut när han öppnade det! Paketet innehöll bla 1 paket nudlar, chokladkakor och pulvermjölk (smakade inte helt olikt den tyska) och ett brev där det stod att han fick meddela henn om han behövde mer mat! En annan polar fick för övrigt ett uppblåsbart får av sin lillasyster!!!!
  20. Fan, längtar nästan tillbaka.... Man blir ju tårögd Lander!
  21. "Det är mina mannar som befinner sig i denna utsatta situation där nere och jag behöver ett snabbt beslut", sade Håkan Syrén enligt DN:s källa. Det e lite tag i den mannen iaf! Å Lander! Jag ska med!
  22. Är inte IA05 tänkta att ta över efter det att IA03s beredskapstid går ut? Vad gällerStrvkomp till IA05 så vet jag som sagt bara att arbetet med dessa 10 vagnar, som faktikst är beställda, som sagt ligger på is just nu men att det inte skulle vara några problem att få iordning dessa till 2005! /Leo
  23. Kan berätta att arbetet med dessa vagnar som skall (skulle) ingå i IA05s strv kompani för tillfället lagst på is av ekonomiska anledningar (ingen är väl förvånad) Förändringarna som hittils är gjorda på den jag sett (åkt) är bla tjockare bottenplatta och att föraren sitter i en slags gunga som han spänner upp sig i! Den e tom bekvämare att sitta i än Porsche stolarna som är orginal! Har tyvärr inga bilder av detta nu men jag skall försöka fixa fram det!
×
×
  • Create New...