Jump to content

PIFF

Nivå 9
  • Posts

    53
  • Joined

  • Last visited

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Artilleriet
  • Utlandstjänst
    Nej
  • Detaljer Grundutbildning
    02/03 KB haubitskompaniet på A9.
  • Placering/Tjänst
    Art/Grk/Rek
  • Övrig militär verksamhet
    -

PIFF's Achievements

Menig 1

Menig 1 (4/18)

0

Reputation

  1. Något som vi använde flitigt under GU var tältmattor!! Stora tårtbitar som täcker golvet i ett 20-tält, klockrent så slipper man samla en massa granris. Kräver dock någon form av fordon att transportera dem i. Vi hade en TGB 13 per pluton som var packad med förläggingsmtrl och tältmattor. Om det inte går att fixa fram sådana är granris helt funkis och så luktar det ju gott med!! Angående snön. Skotta bort det värsta bara och kötta sedan på med granris/tältmatta om ni bara ska bo där en natt. Gjorde i princip alla mina fältdygn i vintermiljö och jag upplevde inte att det blev geggigt (Kaminen torkar upp det). Han ni botten på ett oljefat är det dock bra, men främst som eldstadsbegränsare. Om det sedan fryser fast lite is på tältsduken är ju inte hela världen, ni ska ju ändå in med tälten i torken vid hemkomsten.
  2. Verkar vara ett toppen program!! Hittade en torrent "season 1" är det alla 6 avsnitt som sänds eller finns det fler? Känns lite snålt med 6 avsnitt sedan den 15 april 2006 (premiär enl wikipedia) Längtar tills i mars så man kan få lite lovord östa över sitt kära lands förmåga att tillverka vapen!!! även om jag tycker vi kunde köpt in panzerhaubits 2000 för 7 år sedan istället!
  3. Vadå...pansarskott, GRG och Stridsvagnsminor???
  4. Du menar alltså att eftersom jag var en aning osäker redan innan skulle ha struntat i att söka, bara för att inte ta upp plats? Mitt beslut att inte tacka ja har växt fram efter att jag har talat med Pluton C, vänner, familj och personal på min skola. Jag förutsätter att FM är fullt kapabla att hantera en rekryteringsprocess även där folk söker för att sedan tacka nej. Ska man även på förhand tacka nej till ett jobb som verkar intressant, bara för att man efter har fått mer kött på benen tackar nej?
  5. Om man inte söker har man ju inte heller möjligheten att tacka ja. I mitt fall så var jag sugen, men hade inte riktigt klart för mig hur det skulle påverka min livssituation om jag kom med. När jag blev uppringd tackade jag ja! Dock berättade jag att jag var tvungen att sondera terrängen. När detta var gjort och jag vägt för- och nackdelar mot varandra blev mitt beslut att jag kommer tacka nej. Om jag kommer med vill säga. Hoppas och tror att jag inte kommer att ångra detta beslut i framtiden, segt att om 10 år, varför varför??
  6. Precis min tanke, även om mina minnen från värnplikten är roliga så känns det som att gå fem år bakåt i utvecklingen.Därför kommer jag tacka nej även om jag kommer med.
  7. Först och främst så är det väl ingen som är antagen änn, bara uppringd. Jag sökte en befattning som jag gjort GU som, dock i armen inte. På detta bifogade jag betyg och meritvärdering från GU:n. Pluton C sa att det var de fina vitsorden hon gick på (i mitt fall). Du kan ju ha sådan otur att PC redan hade en klockren man/kvinna för den tjänst du sökte. De kanske tjänstgort tillsammmans tidigare. Allt detta är svårt att sia om.
  8. Det var just detta jag menade, är ni så motiverade att göra en insats eller är längtan efter ett äventyr så stor att ni försakar er ekonomi? Om jag blir utagen är det just detta jag måste ta ställning till, jag har egentligen inget annat som binder mig till att stanna hemma. Hjärtat säger ÄVENTYR hjärnan säger gör nu dina läxor så har du råd med en finare bil om 25 år. Kanske denna tvekan redan från början diskar mig från medverkan
  9. Ni som sökt och pluggar. Hur ser ni på det faktum att ett sabbatsår kan leda till att du först i 40-årsåldern är ikapp erfarenhets- och lönemässigt. Källa DN ekonomi sid 4 den 19/11 Jag ska prata med min syo i veckan för att få lite mer kött på benen. Så man vet ifall man skulle komma med. I mitt "worse case scenario" missar jag två år och börjar inte jobba förens jag är närmare 30. "Börjar du arbeta när du är 30 år får du bara mellan 60 och 70 procent av den tjänstepension du skulle fått om du började jobba när du var 25 år." :( DN ekonomi sid 4 den 19/11
  10. Inte arbetstidsreglerat....he he...ser fram emot 24/7 tjänstgöring i 4,5 månader, helst på en vindpinad kobbe i skärgården
  11. @GRK-apan Jag har uppfattat det som att man för beredskapstiden får 25000/12 månader och att dessa betalas ut först när beredskapen upphör.
  12. @BertilCesar Jag fick ett samtal ikväll , som du kan se har inte jag heller gjort GU i amfibiekåren. Nu kommer väl inte IAS att se ut som en vanlig amfbat, men är det ingen som sitter på ett org-schema så man kan få sig en uppfattning om vad som ingår!
  13. Eh? Ursäkta lekmannens undran... men fanns det verkligen inte bättre sätt att lösa det där, både vad gäller konflikthanteringen och nedtagningstekniken? Vad gäller konflikthanteringen så förstår jag polismannen. Killen har attityd och lyssnar inte, då skall han omhändertas. Vad gäller nedtagningen så har jag egentligen inget att anmärka eftersom den uppenbarligen funkar, jag hade möjligtvis försökt telegrafera mindre precis innan (det syns tydligt i slow motion) och gått med öppen hand mot ansiktet istället för halsen. Vad är ett bättre sätt än det han gjorde? Hur hade du gjort? Startat en dialog? Anser att policmannen gjorde rätt! Vad fanns i fickan?? du vill inte börja dra i några armar, killen har kanske en kniv. Om jag varit polisen hade jag dock använt min taser i första hand. Hade jag inte hade haft någon så hade det blivit en plötslig och brutal nedtagning för att inte riskera att skada mig själv. mitt bidrag: http://www.weakgame.com/media_12251_head_hunting.html Riktigt ful och brutal armbågstackling på fotbollsplanen
  14. En lektion kostar runt 1000-lappen. Har du aldrig kört lastbil tidigare är det nog inte orimligt att slutnotan landar en bit över 20 000. Därför ser jag inte nyttan med ett C-kort om du inte i framtiden kommer att ha ett jobb som kräver det. Sådan jobb brukar ju inte heller ha krav på högre akademisk utbildning, så att ta c-kort för att tjäna extra pengar när man pluggar vidare måste ju vara som att kasta pengarna i sjön!
  15. Om du orkar vänta kanske det kan lösa sig under din värnplikt. Jag tog mitt C-kort under värnplikten trots att jag inte hade någon tjänst som innefattade lastbilar mer än att det fanns 2 st Am-bilar/pjäsplut. Vi gjorde som så att vi uppvaktade regementsledningen och sa att ni snackar ju så mycket om civiltmeritvärde så nu vill vi ha C-kort!!! Efter omfattande tjat fick vi övningsköra med motorskolans lastbilar och köra upp med militärainstruktörer, teorin skrev vi dock hos vägverket. Kostade mig totalt typ 1200 pix. Har haft schysta extrajobb som tucker under hela min studietid! Men jag tycker du ska väga eventuell kostnad för "helt" civilt kort mot hur mycket du kommer använda det.
×
×
  • Create New...