Jump to content

Slipsen

Nivå 9
  • Posts

    33
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Slipsen

  1. För de som inte fick göra lumpen p.g.a detta kanske det inte är så kul. För mig däremot så blev jag positivt överraskad idag. Fick ett brev från pliktverket där det stod att min bassäk/strilsäk, som tidigare varit 7,5 månader, nu har ändrats till den nya standarden nämligen 11 månader....NICE! Rycker dock in tre månader senare.
  2. Själv fick jag besked för ett par dagar sedan! Hoppas att de har aimpoint på F20 Hoppas också att man kan få en chefsbefattning men det lär väl vara fullt hur mycket man än bönar och ber.
  3. Hakar på F17 folket. Någon mer som ska rycka in augusti/oktober-05? Undrar dock om det utbildas både bassäk och strilsäk på F20 och vad avgör isåfall?
  4. På vilket sätt kan man kompletera sin 7,5 månaders värnplikt så att man blir behörig för MHS? FBU kurser? BFA- anställd går ju tydligen inte. Ger kompletering samma möjlighet som om man skulle gjort tio månader?
  5. Möstrade igår och efter mycket om och men så blev det till sist bassäkman. Hade bara 4:a på inskrivningen och ville grymt gärna få en befälsbefattning, bland annat för att jag vill hålla vägen för officiersyrket öppen. Vad finns det för möjligheter att söka vidare om man "bara" är bassäksman som bara är 7,5 månader? Det står ju att det bara krävs att man är duglig som befäl men jag har fått för mig att chanserna ökar markant om man är befäl i lumpen och isåfall, finns det möjligheter att få en befälsbefattning trots 4:an? Troppcheferna rycker in i Augusti och bassäksmän i Oktober. Därför så är det väl inte möjligt att ta över efter avhoppare från chefsbefattning eftersom man själv rycker in i slutet av deras GSU. Någon som kan hjälpa mig?
  6. En polare till mig har haft ryggproblem och påstod att pliktverket hade fått reda på det utan att hans tillstånd. Är det tillåtet att kolla upp tidigare skador och liknandehur som helst? Trodde att det bara gällde om om man var tidigare straffad.
  7. Finns det någon exakt siffra på hur många som tas in eller kommer som söker och har klarat kraven in? Visst, om femhundra söker så kanske de måste sätta en begränsning men om man skiter det sig om man mönstrar sent i en period?
  8. Är inte personligen intressrad av detta men jag blev lite förvånad när jag hörde talas om detta. På lumpen.nu så var amfibiesoldat 10 månader. Finns det 7.5 månaders eller?
  9. Vet inte om denna styrka är okänd men jag har aldrig hört talas om den. Inget namn på den dock. Uppdrag granskning talade om att en amerikansk special styrka med folk som rekryterats från bland annat Delta force var de som tog de Egyptiska svenskar från Bromma flygplats. Någon som har mer info om detta? OBS! Givetvis så är en hemlig styrka okänd :P
  10. Något nytt angående extratester? Jag fick ett mail av en trevlig herre för ett tag sen som var inblandad i uttagningarna och hade gjort sig det stora besväret att leta upp min mail någonstans på nätet (!) när jag frågade om extratesterna. (fick tydligen veta mitt namn och gick vidare därifrån). Svaret jag fick då var att det skulle bli tester i November (preliminärt). Frågan är då om det är det enda tillfället för extratester. Själv mönstrar jag i slutet av oktober och hur ska de hinna behandla ansökningar till November då? Det måste ju nästan bli tester i vår också om de inte nöjer sig med att behandla sökande på tex första halvåret ock skippa resten. Någon som vet om det blir tester i vår också då?
  11. SPassar samtidigt på att fråga om man kan erhålla försvarsmaktens förtjänstmedalj vid Internationnela insatser och eller gäller där bara "för internationella insatser?
  12. Stort tack 106...precis vad jag ville ha.
  13. Jag hade klippt en del av texten. Antog att 1915 syftade på då den senast delades ut. Vad finns det annars för militära förtjänsttecken. Det är ju frågan i den här tråden men jag tycker ingen tydligt redogjort för detta. Har bara hört "för internationella insatser". Nog måste vi ha något som delas ut ifall någon skulle agera som Randy och den andra Delta killlen i Somalia. Har vi ingenting förutom "för internationella insatser" och regeringens "berömliga gärningar" o dyl. ?
  14. "För tapperhet i fält i guld (GMtf, 1789): utdelad till svenska krigsmän som deltagit i utländska krig, senast 1915. " En liten fråga......innebär detta att att man måste ha varit med i ett krig där Sverige inte har någon direkt inblandning eller innebär det att man skall ha varit med i strid där en utländsk fiende varit inblandad? Utländska krig läser jag som om det vore mellan två andra länder tex. Vad innebär HMKs medalj och vad är kriterierna? Verkar finnas flera olika.
  15. Jo, så mycket har jag förståt (förutom nato grejen, gav lite klarhet) Men varför ha olika mått och vad representerar de olika måtten? Just jaktvapen tenderar att ha kaliber .308, .458 mm. Sen finns det som tidigare sagt .45, .50 etc och 5,56 odyl Jag får panik helt enkelt. Måste ju finnas en enkel förklaring till detta.
  16. Jaja, det är väl inte så noga Du skulle nog få avdela en halvdag för att kunna svara på mina frågor då jag är helt grön på området. Tex: Varför säger man 9mm men sedan .40/.45? Hur stor är skillnaden och varför säger man inte mm storleken på båda kulorna. Eller mäter de olika saker? Varför heter det 7,62 nato (vad står nato för) osv...
  17. Vinter>> Kan vara intressant att få vet hur dessa är modifierade i US army. Jag ska väl inte använda det till så mycket annat en för skojs skulle ev. jaga med det någon gång per år (men det kommer i andra hand ) Jag vill givetvis ha 7.62 (finns väl bara i .308 men det ska väl enligt uppgift i en länk nedan gå lika bra att skjuta 7,62.) När jag tar jaktlicensen så lär man sig väl allt om kalibrar o dyl. (för övrigt någon som har en länk till en översikt över kalibrar och dess olikheter?) I vilket fall som helst så står det ju på AICS sidan att den passar till Reminton 700 men ingen specifikation på vilken/vilka typer av Remington 700 som AICS system kan användas på. Det finns ju en hel uppsjö med varianter.
  18. Nu är man ju inte direkt insatt (ska precis börja ta jaktlicensen). AICS erbjuder alltså ett system för att "omvandla" en Remington till ett "AICS vapen"? Isåfall, varför har man valt just Remington 700? Är det ett väldigt utbrett vapen? Till sist, går det (om jag fattat systemets funktion rätt) att omvandla vilket Remington 700 som helst?
  19. En polare viskade detta i mitt öra. Har ingen aning om det stämmer men skulle vara intressant att veta. Möjligt att detta redan har behandlats men då får ni gärna nämna med vilket sökord man hittar det med för jag har sökt i en halvtimma utan att hitta något.
  20. Pliktverket verkar inte allt för angelägna om att berätta när perioderna infaller. Jag ringde och blev uppskriven den 10:e augusti nu i år. Man har delat upp de mönstrande i mitt "område" på två omgångar, ena omgången nu i början av året och den andra i höst. Antar att jag annars skulle ha fått mönstrat i Oktober någon gång, vilket hade ställt till det för mig. Jag åker på den första busslasten från min stad på höstomgången. (obs skillnaden mellan pliktverkets fyra perioder och de två omgångar som man delat in de mönstrande i mitt område.) Om det ökar mina chanser att få komma in på det jag vill har jag ingen aning om men som jag förstår det så placeras man först efter perioden är slut och då är det inte hela världen när man mönstrar. Grymt skönt att få ett definitivt datum i alla fall. Ps. hoppas att mitt inlägg inte blev allt för krångligt.
  21. spela roll vad det är för märke/år etc. En liten Jeep typ humvee h1 fast mindre, öppet tak och en tiondel av priset typ Inte allt för insatt på området som ni kanske märker
  22. Någon som vet var man kan köpa beggad militärjeepar (kamoflagefägade) ? Har sökt på alla auktionssajter utan resultat. Finns det möjligtvis någon i vårt avlånga land som tillhandahåller sådana?
  23. Lägger just nu upp ett träningsprogram för benen. På mitt gym finns en del maskiner (med lösa vikter), typ benpress och sådant. Skulle också vilja ta in knäböj med vikter på axlarna d.v.s med bänkpressstången och också lasta på lite kilo. Problemet är bara att jag får så ont i nacken där stången till viss del vilar (det man inte orkar lyfta med armarna). Gör jag fel? Något tips (skydd för nacken)? Finns det något alternativt sett som man kan lasta på vikter utan att ha det på en stång ovanför axlarna? Tacksam för svar.
  24. Någon som vet om luftburna bataljonen använder sig av prickskyttar. Det stod på Divisionsunderrättelsebataljonen att de hade det men det fanns inte med på de uppräknade områdena på luftburna (enligt mil.se alltså). Däremot så stog det "m.m" efter uppräkningen av de olika befattningarna och undrar om det finns eller inte. Iofs. inte konstigt om det inte finns då luftburna ska direkt in i stridens hetta. kan ju vara svårt att hinna göra sig osynlig då.
  25. Läst igenom några ggr. men förstår inte riktigt vad du menar. Ska nästa period vara OM fyra månader eller varar den fyra månader från Nov-mars? Borde inte första perioden på ett "mönstringsår" börja från och med Januari?
×
×
  • Create New...