C insatskomp på F7 har meddelat att vi är sista kullen vpl på insats på F7 =
inga sjukvårdare nästa år, så om det var sjv du ville bli så sök dig någon annanstans.
//SNAFU
På livgardet finns ju redan en "säkpluton mark" precis som på fbjs, så systemet (säkbat 04) i sig försvinner inte... iofs har de lite olika inriktningar, men huvudtanken med dem är desamma (om jag fattat rätt).
FBJ är i grund o botten ett antisabotage-förband, medan "övriga jägeriet" är mer eller mindre anfalls-/sabotageförband (med undantag). De är mao varandras motparter.
(rätta mig om jag är ute o cyklar...)
//Erik
Tvivlar på att något förband skickar sina sjukvårdare i första ledet (förutom jägarsjukvårdare). Alla soldater får (ska få) 40h sjukvård under GSU'n så första hjälpen vid fronten ska i stort sett vem som helst klara av att ge.
Sjukvårdare är väl snarare gänget man ringer för att transportera bort skadade till mer kvalificerad vård, alternativt arbeta på förbandsplats med vård (beroende på placering inom sjukvårdsplutonen)
Hoppas det klarnade något.
//Erik
@ Dause:
Mkt tråkigt! Men jag tippar att de övningar som belastar knän kommer inte
de första dygnen, men det vet ju andra bättre än jag... Så första dagarna kan du nog "vila" knäna en del.
Har jag rätt (någon) ??
//Erik
OT ?
@ Andrew:
Vad händer om man deserterar från legionen och stannar i Sverige?
Finns det någon risk att bli utlämnad? Jag antar att franska polisen plockar in dig om man återvänder till Frankrike?
//Erik