Jump to content

Ellinore

Nivå 9
  • Posts

    31
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Ellinore

  1. Ja, visst ska det bli skoj. Fast jag har inte fattat den än riktigt, det är så lång tid mellan ansökan och verkställande.
  2. Jag har läst Pellnäs båda. Ska börja på Hildebrant. Kollat lite i Länder i fickformat också. Tyckte Pellnäs var lärorika, men lite svårlästa. Blev lätt lite rörigt med alla namn och sådär. Jag hittade mina på bibblan. Har du inte kollat där?
  3. Om jag får ge dig ett råd. Gör värnplikt! Även om du inte fick den tjänst du ville ifrån början. Lumpen som sådan tillförde mig mycket gällande mognad och att ta hand om sig själv. Det är stor skillnad på att bli serverad allt som man blir i skolan, till att faktiskt ta ansvar för sig själv och eventuella soldater. Även en fin merit när man sedan kommer ut på arbetsmarknaden och skall söka jobb. Och så är det J'vligt skoj också, såklart!
  4. Om du blev av med oskulden iförd något rosa plagg drickande den godaste drink du någonsin smakat så... javisst! Inget rosa. Ingen drink. Mest smärta och fumlighet.
  5. Jag! Första gången för mig också. Är det som att bli av med oskulden? Isådanafall kanske jag skall stanna hemma
  6. På det kortet SKA man se ful ut! Dessutom får man åka buss/tåg i alla fall, oroa dig inte. Fö finns inget befäl som står vid grinden och pekar mot bussen igen för att man ser ful ut på Id-koret.
  7. Saxat ifrån lumpen.nu "I samband med din utbildning har du rätt till fria resor vid en rad olika tillfällen. Vid inställelse och utryckning Vid inställelse och utryckning har du rätt till fria resor mellan bostadsorten och utbildningsplatsen. Under ledigheter Du får en fri resa varje helg som du är ledig. Den resan får du göra till och från din bostadsort. Med bostadsort menas den ort där du är folkbokförd eller där du studerar eller arbetar. Du får också åka och besöka nära anhöriga som bor på en annan ort än din bostadsort. Men förutsättningen är att du kan ta dig till den orten med allmänna kommunikationsmedel. Som nära anhöriga räknas föräldrar, syskon, mor- och farföräldrar, maka, make, sambo, fästmö, fästman och barn. Kort för fria resor ID-kortet som du får när du rycker in gäller som biljett för resor inom länstrafiken och i viss tätortstrafik. Du får mer information om detta när du rycker in."
  8. Just det. Jag trodde först att det var Muck-bidraget, men icke. Det är vad man får ut totalt. Men man gör ju inte av med så stora summor. Du får ju mat och fria hemresor.
  9. Som flertalet redan svarat, plåtskåpen är relativt lättforcerade om man så vill. Och så tillkommer risken att någon får för sig att välta skåpet alternativt placera det ovanpå en telefonhytt vilket kan medföra vissa skador på innehållet. Under min tid var jag aldrig med om att någon civil/privat materiell blev stulet. Dock passade den gamla årskursens KB elever på att förse sig ur olåsta skåp när muck förelåg och utrustning fattades. Slutsats, lås alltid skåpet! FÖ. Våra fänrikar snodde grejor och satte upp arga lappar på de skåp de fann olåsta. Sold fick sedan hämta sina pryttlar på befälsrummet. Något jobbigt läge under GSU. (Har jag hört, jag råkade såklart aldrig ut för detta.) En annan anekdot, lite OT. Efter en skön och lång dusch återkom jag till mitt skåp och fann en påse bullar upphängd på en glalge med tillhörande lapp: Lite komiskt tycker jag, tilläggas skall att vi gick beredskap och tränade inför högvakt. -Dessa bullar har utsatts för 10 000 marschanträden. Tillägg: Ang permis. Om ingen större övn pågår skall det väl inte vara några större problem att på ledigt. Det beror ju lite på vart man ligger och vilken befattning man har.
  10. Jaharu, fel av mig. Slarvläste. I vilket fall som helst, det blir mer pengar än vad det var förut. Allt över nuvarande måste ses som ett plus.
  11. Jo? Hehe, det är fortfarande slavlön. Ingen kan ju göra lumpen för pengarna. Det är ju bara som ett tilägg som gör det extra trevligt :P Men för en person som precis muckat, så är 53 200 REJÄLT med pengar. sannorlikt har man inten fast inkomst när man precis muckat, och då är det ju bra att ha en del att ta av tills man har sig ett jobb Nej, det har man sannolikt inte. Men om man hade det, hur mycket hade man då fått efter 11 månader? =) Ja men tänk på all kompetens man får, man får ju utb i allt man någonsin kan tänkas behöva inför ett succeartat fortsatt liv. Man lär sig bädda sängen, stå och gå, äta snabbt, tälta mm mm. Skämt åsido, man lär sig mycket i lumpen. Inte minst lär man känna sig själv och så lär man sig hur männikskor fungerar alternativt inte fungerar. Och att få ut över 50 000 på samma gång vid muck. Det måste vara en dröm!
  12. Under min värnplikt var jag med om två skarpa vådaskott och ett med lösammo: De två skarpa utfördes av samma person, GB, vid övn på skjutbana. Slarv och bristfällig rutin skulle jag nog kalla det. Det ena anmäldes och böter utfärdades. Det lösa var vid SIB övn och min grupp låg i väntläge då en person, GB, efter fipplade med säkringen avfyrar ett skott emot en gruppmeddlem. Detta på nära håll, mindre än 10m. Ren lekstuga kanske man ska kalla det. Anmält till befäl utan efterföljande åtgärd.
  13. Tror du är inne på rätt mark och klapprar. Människan är väldigt bra på att mäta både det ena och det andra och jämföra resultatet för att, i de flesta fall, försöka framhäva sig själva och sin egen prestation. Och vi vet ju alla vad som händer när man känner sig hotad och skall försöka hävda sig gentemot en grupp. Operation smutskastning börjar.
  14. Sant och jag ser mycket hellre en grönklädd vpl bakom glaset än en lönfet Securitasgubbe med grönbasker och en röd jäkla ful securitas bricka/märke i pannan Skriv du ditt brev och ge en bra förklaring till vad du vill göra och varför du vill göra det så kan det nog gå ganska bra app app app. inte den attityden mot "var som helst, när som helst och bättre än någon annan"-vaktbolget. en del är inte ens feta, en del är inte ens gubbar.
  15. Jag har aldrig behövt göra 150 armhävningar som straff, inte ens som artillerist. ;) Tycker detta låter mycket mysko. Och att bli utnämd till hora har inte heller med artilleriet att göra! Men som Lt säger; Det är skillnad på lumpen och ett kafferep. Vissa har bara inte insett det än. Och då får man bara ammo tills man kommer på det.
  16. Ja, jag var där. Jag ligger ju inne där så inte så konstigt kanske. Mycket folk var det och stor oordning rådde. Men generellt var det rätt trevligt att visa sina föräldrar hur man bor och vad man pysslar med. Tillägg: Uppmärksamhetsdosen över för tillfället överfylld. Slut.
  17. När man är ute i skogen, det är kallt och blött. Man har inte ätit något på flera dygn och sovit ännu mindre. Då vill man att medlemarna i ens grupp accepterar jävligheterna och snäpper upp sig. Då spelar det ingen roll hur stark man är/vilket kön man har, utan hur hårt pannbenet är. Vad spelar det för roll om man orkar bära en 120 kg tung soldat under "normala" omständigheter om man lägger sig ned på marken i fosterställning och vägrar gå så fort det blir jobbigt? Jag tycker att du ska sluta generalisera, det finns kvinnor som inte platsar i FM, men det finns det män som inte gör heller. Det finns kvinnor som är skitstövlar, och det finns män som är det. Det finns kvinnor som älskar att kolla på porr, det finns killar som inte gör det. OSV... Och om du går in i lumpen med tanken att det alltid ska vara millimeter rättvist kommer du att bli besviken. Alla människor är nämligen individer. Vissa kan bära tungt hur långt som helst, bara de får sova. Andra behöver knappt någon sömn, men kan kanske bara bära sin egen tilldelade packning. Andra behöver inte äta på flera dagar, och kan ändå fungera någorlunda normalt. Andra blir som tokiga om de inte får äta. Då måste man försöka ta hänsyn till detta och fördela arbetet och tillgången till mat/sömn. För det handlar inte så mycket om hur bra/dålig man är som individ, utan hur bra gruppen/plutonen/kompaniet/bataljonen klarar sig. Det allra mest irriterande som finns, enligt mig, är inte att en soldat inte orkar, utan att soldaten i fråga inte ens försöker klara uppgiften, gnäller, blir som en ilsken huggorm och inte går att prata med. Att soldaten inte tar egna intiativ eller det värsta av allt. Att personen i fråga är en egoist och bara tänker på sig själv. Och jag är i princip emot kvotering, men hur ska man kunna visa att man duger, om man aldrig får chansen?
  18. Lt N. om sitt förtroende för polisens träffduglighet: "Och om ni ser en polis som drar sitt vapen, då kastar ni er i skydd" Lt N (igen) om sitt berycktade kraffedrickande. "När jag håller fram muggen förväntar jag mig kaffe i den, då duger det inte med nån jävla saft" Fk B när plutonen står uppställd inför avmarsch till Livgardet: "Vi är ett fältregemente, Livgardet är ett balettregemente, därför måste ni putsa kängorna innan ni går till matsalen" Sold H under övn, via radion: - BC BC - BC kom. - Från PU1, misstänkta ljud kommer ifrån skogen, kom. - Vad för ljud frågas, kom. - Fågelljud! (oj oj oj)
  19. Den bedömningen jag har gjort när jag läst olika trådar här är att de flesta tror att man måste ha med sig tonvis med grejer. Fel! Första tiden är det fullt upp med att hålla reda på pryttlarna FM tillhandahåller. Tro mig. Gör så här, ta inte med något extra första tiden, under första permissionen kan du ta med det du saknat. För det kommer man på själv efter ett tag, beroende på tjänst och vilja att släppa på tusentals pryttlar. Vissa har en uniform som mer liknar en skattkista. Just det, jag har hört att maskeringsfärgen ska hålla bättre om man först smetar in sig med hudsalvan. Har dock inte provat detta själv.
  20. Poplinstället fyller en funktion, och det är att ha som slappbyxor när man ligger i sängen och ser på tv. Träna i dem är inte aktuellt. Som sagt, passform existerar inte. För korta i benen, smala över höfterna, för stora i midjan och med massor med häng i baken. För att inte tala om de mycket fina Lejon gympaskorna försvaret tillhandahåller. Har haft dem två gånger hittills. Det har varit vid promenad till soldathemmet.
  21. Ellinore

    Tröja m/87

    Jag har tröjan i strl 6, enbart för att mindre inte finns tillgänglig ifrån TS. Jag är 175/72 och har smala axlar vilket får tillföljd att namnbrickan sitter mkt mysko + att gradbeteckningen sitter i höjd med armbågarna (nu överdriver jag lite) Tror att axelbredden har mkt med strl. att göra, om magen är stor eller liten spelar nog mindre roll, det går ju att töja den lite B)
  22. Jag vet inte om jag ska skratta eller gråta. Jag tycker bara att det är hemskt synd att ni fokuserar mer på skillnader än likheter, mer på problemen/symptomen än hur de ska förebyggas. Jag tycker absolut inte att man ska sträva efter att vara "politiskt korrekt", men jag gör inte lumpen för att vara "jämnställd" utan för att jag VILL. Detta tror jag stämmer med de flesta tjejer (och många killar). Och vad är det som säger att det man använt sig av i historien är tillfredsställande? Om vi skulle se så på saker och ting skulle vi fortfarande slåss till häst, eller rent av med knölpåk. Och det verkar skrattretande, eller hur? Det verkar som om de som skriker mest om att kvinnor inte har i FM att göra är de som ännu inte har gjort lumpen/ännu är unga - medan de lite äldre (mer erfarna) inte har samma ställning i frågan. Beror på? Den intolerans som vissa här påvisar skrämmer mig, det skrämmer mig att de kan vara en av dem jag kommer att riskera livet för, att det kan vara en av dem jag sitter mittimot i matsalen, att det är en av dem som är beredd att dö för sitt land, men enbart med män vid sin sida. När den tiden kommer och man står i kontakt med FI, är man nog glad för det stöd/skydd man får. Oberoende om handen som håller i vapnet tillhör en tjej eller kille. Och känslor (kärlek) går att hantera, man är inte slav under känslorna (lusten!) tro det eller ej...
  23. På A9 gör de iaf säkerhetsklassning fler gånger än den de gjorde på Pliktverket. Vet dock inte hur det är på Livgardet.
  24. Jag hatar att springa, dock är det ett nödvändigt ont för att orka med. Milen är inga som helst problem för mig, jag är en envis seg jävel. Dock har jag haft smärre problem med fälttestet. 1 km i full utrustning. Träna på att springa i annat än löpskor! Dina armstäckningar ligger du bra till med! Finns säkert killar som har problem med så många. Jag klarar 50, men. Ja, då är jag skittrött sen. Situps vet jag inte, men ganska många! Slut. Frågor!
×
×
  • Create New...