Jump to content

RoA

Nivå 9
  • Posts

    20
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by RoA

  1. Det stämmer Hotel Charlie one, jag lägger de pengarna på min armé också.
  2. Jag skulle starta en egen armé som kan ta över när våra politiker har lagt ner våran nuvarande. Sen kanske jag skulle köpa en en ny TV.
  3. Alla har vi haft en dålig dag på jobbet. Kolla filmen Nytt job. http://www.skrattnet.se/multimedia/
  4. Major Steelbone
  5. Det enda jag använder utöver den utkviterade utrustiningen är Hatch knäskydd för att jag inte vill paja mina knän. Det andra är en materialväska från stridsvästen som jag har på min stridssele.
  6. Kommer ihåg min högvakt på Drottningholm när två soldater ur plutonen var lediga från tjänst och bestämde att de skulle gå och turista runt lite på Drottningholm. De går då en liten runda som inte passar väl ihop med Säpos önskningar (ej medvetandes om detta dock ) varav ett par Säpo killar rycker ut och "rättar" till soldaternas lilla misstag. Det andra var att en kille ur plutonen var tvungen att som beredskapssoldat rycka ut avvisa turister som gick på fel ställen, i detta fallet hans egna föräldrar.
  7. RoA=Roger Ahlström. Annars så är mitt nick på nätet och spel, Mishkin.
  8. RoA

    HV matr.

    Det verkar som om man ska åka upp till förådet och börja tjata. Och det som inte går får man ta och fixa själv. Ni som fick ut strumpor med mera, fick ni ut det från början eller har det kommit in på senare tid? RoA
  9. RoA

    HV matr.

    STRUMPORNA! strumpor varför får vi hemvärssoldater inte ut strumporna. Hur är det ute hos er? RoA
  10. RoA

    Ak5 i HV?

    En orsak till att hemvärnet inte kommer att tilldelas AK5 i den närmsta framtiden, är att det finns ofantliga mängder med skarp 7,62 ammo kvar. Plus att den är gratis också. medan 5,56 ammon kostar pengar. Så det blir till att skjuta upp all 7,62 innan vi får se mer AK5:or i hemvärnet. Men skam den som ger sig!!
  11. Ett sätt som jag körde med för att få högglans på kängorna var att gnida som f-n och länge med blöta bomulspads efter normal skovård och sedan låta dem lufttorka. Denna metod kräver tålamod för det tar någon månad att köra med denna medod och det dagligen. Man ska dock inte göra det före man ska ut i fält. Men lyckas man så ska kängorna se ut som en nyvaxad svart bil. RoA
  12. Morfar låg inne som stridsvagnsförare på P4 någon gång runt 1940-41. RoA
  13. RoA

    GRG vs resten

    Finns det några andra vapensystem förutom GRG och LAW3 med samma funktions område
  14. De som visas mest i mitt tält. Örnästet Kellys hjältar Saving private ryan Och för tillfälltet så rullar We were soldiers dygnet runt
  15. Under en diskussion så kom graden Fanjunkare fram och ingen kunde exakt komma på vad de som hade denna grad gjorde förnågot i armén Är det någon som har lite info om graden fanjunkare
  16. RoA

    Ny känga?

    Har inga direkta fakta men polarn som ska ner med KS06 säger att det är en ny sommarkänga som är på utprovning.
  17. jag såg i en HV tidning och där var det en bild på den nya baskern som HV ska få, det ser ut som om färgen på den är bajsbrun.
  18. casca Vad heter den nya stridshandsken och har du någon bild på den?
  19. RoA

    Radar i Berg

    Vad jag vet så har de inte slutat att använda dem, kanske minskat ner eller nåt.
  20. Skaffa en Mora 2000 en bra kniv som duger till det mesta. Kostar ca 100kr
  21. Det är inte så ofta som man är själv. Vid de flesta tillfällen så är man två st.
  22. HMG .50
  23. Låg inne som Bev Gb. Det är som jag har förtått stora skillnader på Bevplutoner beroende på var man ligger inne någonstans. Men i Sköve där jag gjorde min vpl så togs GB ut i grupperna under Grundutbildningen. Man fick helt enkelt lära sig med tiden och efter ett tag så funkar det bra. Sedan att vara GB på en Bevplut. är helt okej enligt min åsikt. Det vi gjorde under våra tio måndar var att vakta och eskortera och det var under våra eskorter det var roligt att vara GB Det är ju upp till var och en hur man vill att sin vpl ska bli.
×
×
  • Create New...