Jump to content
20% RABATT PÅ ALLT - SHOP.SOLDF.COM

xooz

Soldater
  • Posts

    8
  • Joined

  • Last visited

Profile Information

  • Kön
    Man

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Rycker in snart.

xooz's Achievements

Nyinryckt

Nyinryckt (2/18)

0

Reputation

  1. Hör av dig till förbandet direkt, så får du säkert svar på din fråga.
  2. Stridsfordonsförare/-skytt och Spaningssoldat på P4 som börjar nu i sommar är båda, enligt Försvarsmaktens hemsida, GB. Enligt rekryteringskoordinator på P4 var dessa dock inte en utbildning mot gruppchef utan för att visa att det var en lite mer krävande tjänst (därmed också få 11 månaders GU).
  3. Jag tipsar om FMTK, bra träningsapp =)
  4. Troligen kommer de flesta platser som nu finns vara fyllda om ett par månader, men som sagt så kommer det fler chanser. FM lägger upp platser lite då och då, verkar det som, även om det kommer upp flest under höst/vinter.
  5. Ja, det verkar vara det enklaste sättet. Det förutsätter dock att förbanden lägger ut tjänsterna någorlunda samtidigt, men det bör de väl göra... Nej, jag såg i RMs system att det endast var fyra platser. Var uppe igår och då var alla fyra fulla plus en i reserv. Lägger upp min mejlkonversation med rekryteringskoordinatorn på P4 här (lite modifierat): Frågan är om man skulle ställa sig i reserv ändå... Någonannan, du lämnar väl din plats till mig?
  6. Oj, vad hade jag lyckats med här... Admin får gärna ta bort 2 av mina inlägg Jag har nu pratat med yrkesvägledare på RM och rekryteringsansvarig på P4. Frågan som jag ställde var om de visste huruvida det skulle dyka upp vanliga soldattjänster som spaningssoldat på Kvarn. Folket på RM gav mig olika svar, en sa att det definitivt kunde göra det - en annan sa att man inte alls skulle vara säker på det *suck*. På P4 sa de att så som det såg ut just nu, inte skulle öppnas några fler tjänster som spaningssoldat (varken Gruppbefäl eller vanlig soldat). Grattis till er fyra som kom in! Har också lärt mig något nytt kring termen "Gruppbefäl". Att man är antagen till en tjänst mot Gruppbefäl behöver inte betyda att man bli Gruppchef (eller liknande) utan det kan vara så att förbandet tycker att man behöver en lite längre utbildning, så de sätter tjänsten som Gruppbefäl för att det ska stå att den är 11 månader. Stridsfordonsskytt/förare på Kvarn är ett exempel på detta. Nu är frågan vad man vill göra; antingen köra på Stridsfordonsskytt/förare på Kvarn, Spaningssoldat uppe i Boden (deltid) eller vänta på något roligare... Är det lättare att byta tjänst inom ett förband eller är det lättare att byta förband med samma tjänst?
  7. Det verkar nästan så. Jag skickade ett mejl till FMS rekryteringsavdelning och fick svaret att de inte kunde se att de skulle dyka upp någon tjänst som "vanlig" soldat med befattningen Spaningssoldat. Deltidstjänst på I19 var det närmaste. Det var ju lite surt. Men men, det dyker väl upp något annat intressant - får man hoppas.
  8. Jag är också intresserad av spaningssoldat på Kvarn, men det enda som har kommit ut på FMs sida är ännu bara GB - vilket jag inte är intresserad av att bli (plus att den numera är full). Hoppas att resterande platser dyker upp snart. Läste/hörde någonstans att GB startar 3 månader innan soldaterna de ska leda gör, så det borde bli i slutet av oktober. Jag ska till RM i slutet av februari för att uppdatera mina mönstringsresultat efter en ögonoperation, så då får vi se vad yrkesvägledaren säger. Någon som har mer info om detta?
×
×
  • Create New...