Jump to content

Mattias0906

Soldater
  • Posts

    9
  • Joined

  • Last visited

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Infanteriet/mek
  • Utlandstjänst
    Nej
  • Placering/Tjänst
    Anonymt

Mattias0906's Achievements

Nyinryckt

Nyinryckt (2/18)

0

Reputation

  1. Jag fick mitt idag och blev antagen till TrängR i Skövde.
  2. Då verkar det ju vara på gång i alla fall, bara att vänta.
  3. När var det man skulle få besked om man blir antagen eller inte, det var väl någon gång i april men jag har glömt exakt när det var.
  4. Enligt löjtnanten på TrängR som jag pratade med ska de inte ha några tester så det gäller nog inte alla förband. Jepp, stämmer bra. Gött mos, då finns det nog stor chans att vi hamnar på samma pluton Så trevligt, jag hoppas verkligen att jag blir antagen, kul att hitta på något annat än att dra runt som lärarvikarie.
  5. Enligt löjtnanten på TrängR som jag pratade med ska de inte ha några tester så det gäller nog inte alla förband. Jepp, stämmer bra.
  6. Jag blev också uppringd i veckan och blev intervjuad angående en förråds/ transporttjänst på TrängR. Jag tycker själv att det gick bra så det är bara att vänta på svar i april (eller när det nu var).
  7. Jag fick hem papper om den där grundkontrollen i alla fall så de slängde inte ansökan direkt vid ankomst, alltid ett gott tecken.
  8. Tack för svaret, då verkar det ju inte helt kört så jag tror jag skickar in en ansökan. Det finns en hel del tjänster som till exempel förrådsman, transportsoldat och liknande som jag tror skulle kunna funka.
  9. Första inlägget. Jag har en fråga till er initierade angående ansökan till NGB 2011. Jag har precis gått ut lärarhögskolan men eftersom det inte finns några som helst jobb för nyexade lärare (i alla fall inte om har historia och religion som ämnen) så får man hitta på något annat tills det lättar på den marknaden så jag tänkte söka till NBG 2011. Problemet är att jag gjorde lumpen på den tiden man bar trekantshatt och använde mynningsladdade musköter. Kanske lätt överdrift men jag gjorde i alla fall lumpen 1995 vilket ju måste betraktas som en avlägsen forntid inom försvaret. Jag tjänstgjorde som lastbilschaufför och har förarbevis för lastbil och ett antal bandvagnstyper samt truckkort. När det gäller vapen fick vi utbildning på AK5, KSP58, handgranat, Pansarskott och lite annat smått och gott. Muckade med X-7-7 vilket om jag läst rätt ska räcka för tjänstgöring. Frågan är då, är det någon som helst idé att ens söka till NBG 2011 med dessa gamla meriter?
×
×
  • Create New...