Ammo
Nivå 9-
Posts
15 -
Joined
-
Last visited
About Ammo
- Birthday 1975-06-10
Profile Information
-
Kön
Man
-
Placering
Norrbotten, Luleå
-
Intressen
Men allt möjligt...
Previous Fields
-
Grundutbildad inom
Pansar
-
Utlandstjänst
Ja
-
Detaljer Grundutbildning
GB 1995 P7
-
Placering/Tjänst
Skytte/Skydd
-
Övrig militär verksamhet
KS05 LA03
Ammo's Achievements
Menig (3/18)
0
Reputation
-
Har inte riktigt följt med i forumet på ett tag men tänkte sticka förbi här och lämna ett mess om att det hela nu kommit till sin ända. Regeringsrätten lämnade inte prövningstillstånd och därmed står sig min dom från kammarrätten!! Återkommer gärna med mer info senare om det är några funderingar. Nu väntar en whiskey och en cigarr!!
-
Är det länge sedan? Fem år tror jag att man får rätta till felaktigheter i deklarationen, utan problem. Ni kan ju be om domslutet här ovan och bifoga det med er nya deklaration. Pappsen som tycker att alla som riskerar sitt liv för staten skall helt befrias från skatt... i synnerhet då inkomsten är skrattretande låg... sorry OT, upprörd (som vanligt) Exakt, under en femårsperiod har man rätt att ändra sin dekleration. Men för att det ska vara möjligt i ovanstående fall så måste man ju ha gjort en skatteinbetalning i Liberia. Och angående ditt OT-ämne, så håller jag fullständigt med dig!
-
För oss alla som genomförde detta innebär det att vi inte behöver erlägga skatt i Sverige (allt i enlighet med inkomstskattelagen 9 kap § 3 som den var skriven fram till och med 2007-12-31). Som ni alla vet ligger vår skatt hemma nånstans mellan 30-57% beroende på din bruttoinkomst. I Liberia var inkomstskatten 4%... differensen där emellan kan ju då anses vara vinst eller ökad nettoinkomst. Netto bör det handla om 65kkr och uppåt beroende på befattningsarvode. Men jag vill samtidigt säga att pengarna varit sekundära, det vore allt för lite för att driva ärendet så här långt och det har tagit allt för mkt tid redan för att vara värt det. Det är mer en principsak då jag var så förbannad för att vi som soldater i US skulle behandlas annorlunda än andra hos skatteverket. Samtidigt vore det grymt kul om alla de som tvivlat fick fel... (så klart!)
-
Yippie kay ey m*ther f*ckers!!!!! Yxan segrade och här kom skatteåterbäringen! Nu är det färdigt. Fick idag beskedet från skatteverket. De gör en omräkning av slutlig skatt för 2006 (taxeringsår 2006, inkomstår 2005) och ger mig min rättmätiga skatteåterbäring. Fighten är över och en euforisk känsla fyller mig. Det som så många trodde skulle vara omöjligt visade sig gå vägen, om än det var en lite skumpig väg. Ärendet avslutat!
-
Den som kan lägga upp bilder här, meddela mig... så skickar jag gladeligen över de få bilder jag har från Camp Clara á la Pakistan. Är bara en simpel civilekonom, så sånt här tjafs med länkar och bilder i höger och vänstervarv är inget jag fixar! Bilderna jag har finns idag i ett power pointdokument, men inga konstigheter spara ner dem som vanlig jpeg. Men hojta till om nån kan fixa så de kommer upp här! (verkar ju finnas ett litet intresse)
-
Kenya... jag söker dirket! De har vi säkert inget skatteavtal med??
-
Auto Larje-visan, Kosovo
Ammo replied to 1540lander's topic in Internationella insatser - Utlandstjänst
Bara texten får en grymt nyfiken... att den inte finns längre!!! -
Jodå, det brukar ploppa upp! Kolla försvarets hemsida!
-
Har full förståelse för att Försvarsmakten ser över möjligheten att reglera bort denna rättighet. Sen om det är möjligt för dem att göra det är en annan sak. Vi har ju avskrivit oss två saker tidigare i våra kontrakt inom US vilka 2005 var arbetstidsreglering samt rätten till semester. Om de nu ska ha in en ytterliggare del bör ju inte det ställa till det allt för mycket. Men samtidigt så blir det lite konstigt... När vi genomförde ovanstående skattebetalning i Liberia, så var det samtidigt en civilanställd som arbetade på campen som gjorde samma sak. Vederbörande arbetade för NCC och har förmodligen fått igenom detta utan konstigheter. Tyvärr har jag inte kontakt med honom idag för att bekräfta hur det gått för honom. Men eftersom skatteverket hängt upp sig på att vi varit under FN flagg och gått under SOFA´n när vi betalade inkomstskatt där så antar jag att det samtidigt då inneburit att de inte haft något att anmärka på i hans fall. Då han inte var där under samma villkor som vi andra. Man bör då fråga sig själv när man åker ut om man vill bli negativt särbehandlad i de fall den teoretiska och praktiska möjligheten finns att åberopa sexmånadersregeln (nu förändras ju reglerna för detta också från ingången av 2008). Finns det inga avtal som hindrar dig för att åberopa den och det faktiskt finns en möjlighet för dig att betala skatt i verksamhetslandet, varför ska det då vara skillnad för dig i gröna kläder gentemot killen som glider runt i blåställ inne på campen?? Det skulle vara det du kallar för neutralitet och opatiskhet i sådana fall. Och det är väl det jag kan hålla med om. Går ju att tänka sig en situation där det kan ge problem om än den känns utopisk. Men då anser jag personligen att Försvarsmakten måste kompensera för detta om de nu har för avsikt att reglera bort denna rättighet. Det går inte göra hur många inskränkningar som helst utan att ge rimlig kompensation. Det är ju ännu en lagstadgad rättighet som då tas bort för den enskilde
-
Töm din ibox här Zacke... så PM:ar jag dig min mail för msn, då kan jag skicka dig lite bilder från camp clara efter pakistanarnas omvandling, om du inte sett dem redan!
-
På www.skatteverket.se kan du läsa allt om brytpunkter för statlig inkomstskatt. Saxat från skatteverkets sida: Brytpunkten är gränsen för uttag av statlig inkomstskatt, före grundavdrag mm. (För inkomstår 2008/taxeringsår 2009) Nedre brytpunkt: 340 900 kr (20 %) Övre brytpunkt: 507 100 kr (25 %) Det motsvarar en månadslön före skatt på 28 408 kr/mån respektive 42 258 kr/mån. Slut saxat Glöm då inte bort att göra avdrag för grundavdrag när du beräknar din inkomst, sen beror det på vad du gör de andra månaderna, när du inte är i Afghanistan, vad tjänar du då, vilka avdrag kan du göra utöver grundavdrag mm. Så den fråga du ställer går inte att ge dig ett kortfattat svar på. Tips, läs på skatteverkets hemsida... där finns ofta svaren om än något luddiga. Tillägg: Skatteverket har nu, från den 1 januari 2008 (inkomståret 2008) fått igenom en lagförändring angående den omtalade sexmånadersregeln. Denna gör gällande att "Skattefriheten enligt sexmånadersregeln ska inte gälla om det framkommer att inkomsten beskattats i verksamhetslandet i strid med landets lagstiftning eller gällande skatteavtal." Detta förändrar en del saker och innebär att fortsättningsvis måste avtal och aktuell lagstiftning ses över innan någon erlägger skatt någonstans för att sedan hänvisa till skattebefrielse i Sverige genom sexmånadersregeln. Enkelt!
-
OK. Ska köpa en ny kamera så jag hoppas att det kan bli ett antal foton .... Hör av mej här efter Midsommar. Var ju ett tag sedan du skrev om detta... men chansar och PM´ar dig i ärendet!
-
/Zacke Den satt fint Zacke! Men kom ihåg, det är bara den första striden som är vunnen... fortsättning följer som sagt!
-
Tack!
-
Nu ska ni få höra era djävlar! Första instans är nu vunnen, länsrätten dömde till allas vår (min) fördel och säger därmed att vi har rätt att göra avdrag enligt sexmånaders regeln när vi befinner oss på utlandstjänstgöring! Sug på den alla tvivlare!! Det är svårt att beskriva vilken lättnad jag känner idag men dock så är fighten inte avgjord, det återstår minst en instans till, kammarrätten. Skatteverket har nu två månader på sig att överklaga vilket jag förmodar att de kommer göra. Fast just idag står det 1-0 till Yxan mot Skattmasen! Jag återkommer med mer info efter att jag fått domen i min hand, antar att den kommer nästa vecka. (Fick beskedet över telefon idag) Och om inget roligare står där så återkommer jag här i forumet när kammarrätten sagt sitt, vilket säkert kan dröja lika lång tid som länsrätten gjorde, dvs upp till 18 månader. Jag lovar, att jag ska hålla ut... till sista ordet är sagt! Fiat justitia, pereat mundus! /Skattmasen på HF LA03
