Jump to content

Kniv F1


ERI

Recommended Posts

Efter att ha läst ett antal inlägg ang rekomendationer av olika knivar här på forumet kom jag fram till att en F1:a från fällkniven skulle vara ett bra val.

 

Mejlade kompisen som tjänstgör i kosovo på Ks06 för ca 1v sedan och beställde kniven. Idag fick jag min svarta F1:a för 600:- billigt och bra :D

 

/ERI

Link to comment
Share on other sites

Äger ingen själv :( men fick ut två under värnplikten som jag hade svårt att släppa ifrån mig :D

 

Det lilla som jag använde den så kunde jag konstatera att den är mycket skön att använda, ligger bra i handen...

Link to comment
Share on other sites

En sak jag inte har begripit är varför parerskyddet är så litet ? Känns som om fingrarna väldigt lätt skulle slinka över där om man skulle fastna med kniven.

 

Jag tycker att greppet på F1 är så pass bra att ett större parerskydd är överflödigt. Jag har använt min i tre år nu och jag har inte sluntit än.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...