Jump to content

Freeman

Nivå 9
  • Posts

    13
  • Joined

  • Last visited

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Rycker in snart.
  • Utlandstjänst
    Nej
  • Placering/Tjänst
    Anonymt

Freeman's Achievements

Menig

Menig (3/18)

0

Reputation

  1. Jo intresset för US går inte att göra så mycket åt mer än att aktivt informera. Däremot så lär det ju finnas ett antal bland dem som nu blir hemförlovade som faktiskt vill göra utlandstjänst, vilket blir ytterligare ett slag mot rekryteringen.
  2. Känns som man skjuter sig själv i foten. Det har redan innan varit osäkert huruvida man kan få det antal värnpliktiga man önskar att fortsätta inom FM (utlandstjänst). Genom att nu ta bort 800 platser så blir det ju inte direkt lättare att uppnå sin målsättning. Det är oroväckande att man inte kan trygga återväxten samtidigt som man sköter NBG m m. Det är inte rätt att spara sig ur problemet. Det behövs uppenbarligen mer resurser.
  3. United State Army Institute of Heraldry Här finns de också, om man vill gå direkt till källan. Där finns även all annan heraldik inom amerikanska försvarsmakten, och andra statliga myndigheter, såsom baskertecken, medaljer etc (med reservation för att inte allt finns med).
  4. Det kan inte stämma, jag cyklade en nia med endast 4,6 watt/kg som motstånd. Har kompisar som även de fått en nia trots att de låg under 5 watt/kg (kommer inte ihåg deras exakta motstånd).
  5. ...Jag tror att sådana resultat hade räckt till skyttesoldat eller liknande tidigare år. Är det någon som vet hur mycket kraven har höjts på respektive tjänster? Jag har en kamrat som förra året placerades in som GB MP/SÄK på sämre resultat än de där. Sen så vet jag en som blev pansarskytte GB på likvärdiga resultat, så det verkar lite skumt tycker jag. Pliktverket har förmodligen inte ändrat kraven sen förra året. Klarar du kraven så kan du söka utbildningen. Att klara kraven är dock inte samma sak som att klara av den rådande konkurrensen. Om en utbildning med tio platser har 5 som krav och du får 5 kan du söka den. Men om ytterligare 40 har sökt utbildningen kommer de 10 med högst betyg att tas ut. Det är alltså främst det varierande antalet sökande som gör att man behöver olika bra betyg från år till år, period till period.
  6. Mönstringen börjar med en presentation av hur denna går till. Därefter gör du inskrivningsprovet och svarar på lite frågor om dig själv. Sedan kollas EKG, blodtryck, syn, hörsel, längd, vikt och styrka hos sjuksyster. Efter det går man till antingen psykologen, läkaren för att göra en grundligare undersökning (själv fick jag gå in, säga att jag mådde bra, hoppa en gång och sedan var jag klar. Det hela tog 30-40 sekunder) eller cyklingen. Det hela avslutas med inskrivningsförättaren och eventuellt jägartest. När jag mönstra var ordningen följande: Inskrivningsprov >> Sjuksjöterska >> Psykolog >> Läkare >> Cykling >> Jägartest >> Inskrivning
  7. I och med det nya betygsystemet behöver/kan du inte längre få 10-7-7. Istället får du ett betyg där 10 är utbytt mot JA eller NEJ, som visar om du är lämplig eller inte för utlandstjänst. Får du t ex JA-6-6 så kan du söka utlandstjänst. Får du däremot NEJ-9-9 så kan du inte söka. http://forum.soldf.com/index.php?showtopic...hl=betygssystem
  8. Värt att tänka på är dock att om du gör riktigt bra ifrån dig på testerna så finns ändå "risken" att du blir inskriven, har en kompis som fick erfara detta för några månader sedan. Han totalvägrade i stort sett att göra värnplikten men var väl lite för ärlig för sitt eget bästa. Blev inskriven som sjukvårdare efter att ha gjort sitt bästa på alla testen, vilket gav honom nio i allt förutom psykologen där han fick fyror. Men det krävs nog ganska bra mönstringsvärden i övrigt för att det inte skall bli så som Hedin skriver. Framför allt i år.
  9. Nåväl, I Rest My Case...
  10. Flera av dem som mönstrade samma år som du fick ju högre betyg än en sjua hos psykologen. Därför tycker jag det verkar väldigt märkligt att de en dag bestämde sig för att ha en 1-7 skala och sedan byta tillbaka igen, framför allt som det annars var (är) en ett till nio skala. Jag påstår inte att det inte står som det står i dina papper (vad exakt står det?) men jag tycker att det verkar märkligt. Men bara för att de fick ett bättre resultat på inskrivningen behöver inte det betyda att psykologen bedömde dem lämpliga till ett högre betyg än sjua.
  11. Det kan bero på att inskrivningsprovet kanske till viss del vägs in i psykologens bedömning (är inte säker på detta men det känns inte osannolikt). Eftersom du fick en trea (som du skriver här) så kan det ha lett att det maximala betyget psykologen kunde ge dig var en sjua. Om du däremot fått ett bättre resultat på inskrivningstestet hade du kunnat få upp till en nia. En möjlig förklaring?
  12. Det betyg du får hos psykologen ligger mellan ett och nio. Samma sak gäller för muskelstyrkan och inskrivningsprovet. På cykeltestet kan du dock få lägst en fyra. Allt enligt den här rapporten (sidan 7). Samma sak som jag skrev ovan gällde även år 2004 enligt sammanställningen över det året (sidan 8).
  13. Alla födda 1989, vare sig de fyllt i testet eller ej, ska få besked inom den närmsta framtiden om de skall mönstra (eller icke blivit antagna). Så ni kommer förmodligen få besked inom kort. Källor Lumpen.nu Pliktverket
×
×
  • Create New...