Jump to content

Stavve

Nivå 9
  • Posts

    15
  • Joined

  • Last visited

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Profile Information

  • Kön
    Man

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Pansar
  • Utlandstjänst
    Nej
  • Detaljer Grundutbildning
    GC902 Stridsfordonsskytt, förare P4 -08
  • Placering/Tjänst
    Fordon/Transport

Stavve's Achievements

Menig

Menig (3/18)

0

Reputation

  1. Skytt Patgb203
  2. Som flera andra fick jag ett NEJ-svar. Trots att jag var med i uttagningen. Då jag inte blev informerad om detta förrän nu har jag lagt missionstankarna på hyllan ett tag. Har bokat upp jobb och praktik i år. Efter det felaktiga NEJ-svaret blev jag inställd på andra saker såsom utbildningen, jobb och praktik. Tackade därför nej till erbjuden tjänst idag... Det kommer fler chanser!
  3. Hahaha det var roligt formulerat, men gissar inte att du menar det som du skriver det. Borde väl annars inte vara en nackdel att vare sig ha erfarenhet eller vara officer Nej precis. Det jag menade var att de flesta som nu åker är officerare/har tidigare erfarenhet eller är från AJB
  4. Patria-personal blir mest sannolikt ej från AJB. Nej, de har inga sådana där väl?
  5. Jodå. Blev ganska brott när jag blev uppringd under nollningsveckan samtidigt som vi planerade ett grupparbete. Förare eller - mer troligt - skytt på 203an, skyttekompaniet. Nu väntar en tids funderan och träning! Känns roligt att bli uppringd, vad jag förstått så är det inte lätt som icke-AJB, officer eller med tidigare utlandsmissionserfarenhet...
  6. Att du har tatueringar är skit samma. Gå inte och tatuera in "Heil Hitler" i pannan bara, då kan du få "Nej" i "lämplig för utlandstjänst". Antagligen vet du redan om vad folk gör för kopplingar till dina intatuerade symboler, så den diskussionen hör väl inte hemma här. Tatueringar är ett hinder - NEJ Ingen gymnasiekompetens - Det är värre
  7. Någon som har numret till Skövde reseavdelning?
  8. Det är inte speciellt långsökt då matallergi automatisk blir D. Detta pga att det kanske inte går att fixa special livsmedel och om du skulle få anafylaktisk chock i fält så kan det sluta riktigt illa om du inte skulle hinna till sjukhus. Jasså, då blev jag positivt särbehandlad då ^^ Nejdu, jag tror inte det blir D automatiskt. Jag tror hellre det är synen som drar ner honom.
  9. Har tanken att Kvarn kanske inte ligger i Skövde slagit dig? Kan det vara så svårt? Som T-bone säger så är Kvarn endast en del av P4, men ligger som sagt inte i Skövde, och vad jag har förstått så skall bussarna som tar sig till just Kvarn vara ganska få. Jag har alltså inte kollat allt för djupt in i saken, utan jag undrar bara om det finns en möjlighet till att få sova där natten innan... Stockholm C - Kvarn Stridssko 05:20 Stockholm C - 06:58 Linköping C SJ, med X 2000 519 Rullstolslyft Bistrovagn Internet ombord 07:33 Linköping C - 08:10 Borensberg bstn med Regional bus 520 08:15 Borensberg bstn - 08:23 Kvarn Stridsskolan med Regional bus 623 Så ser det ut på måndagar med SJ.. Ska med andra ord inte vara några problem ifrån den kungelige hufwudstaaden.
  10. Fick också inryckspapprena i fredags (7/9). GC902 P4/Kvarn, Grenadjärkompaniet. Verkar som jag måste åka dagen innan då det tidigaste tåget/bussen kommer fram 13.20 och man måste vara där 12.00... Ska ut på en träningsrunda nu.
  11. Ja Davittt lär du inte meddela vad du blev till slut då //stavve
  12. Wow wow. Coola ner moralkillen. Inser du inte att jag använde ordet klåpare i en situation där jag inte alls samtyckte med dem på mönstringen? För övrigt så var det en av kanske 15 som jag hade att göra med där som jag inte gillade. Jag fick det att låta som att alla inte var duktiga, och om du tar illa upp av det så är jag hemskt ledsen. Om du sedan måste göra personliga påhopp på den som skriver något som du inte tycker lika som, anser jag att du behöver hjälp. Enligt dig är du alltså inte fullt frisk. Förlåt att det gick offtopic.. Hoppas att det inte blir något mer tjafs om detta =)
  13. Förmodligen är det synen som ställer till det. För övrigt anser jag (som säkert många andra) att de som har hand om mönstringen är ena riktiga klåpare. Jag säger bara hasselnötsallergi och B i tjänstbarhet.. (Och ryssen använder hasselnötter för att framkalla hostningar hos en halv promille av den svenska armen!!) Eller som en kompis: - Jag har stukat foten för fyra år sen. - Ja då har du dåliga knän. Till följd av detta har flera stridspittar från min ort ljugit både om allergier och andra åkommor.. Rättvist?
  14. Jag fick sty 7 fys 8 int-test 5 befällämpl 6 soldatlämpl 8 syn/hörsel A färgseende 0 fel fick la göra allt förutom jägarbefattningar iom hasselnötsallergi! som är borta nu.. Är dock inskriven som stridsfordonsförare/skytt på P4 i Kvarn. Blir det strf 90 eller leoparden? Någon mer som ska gå utbildningen får enormt gärna höra av sig!
×
×
  • Create New...