Hade varit kul att läsa journalistens svara på vad som skrevs i gästboken på http://www.charliesierra.nu/
Till Karl-Johan Karlsson:
Varför är det ständigt så att våra medier försöker hitta dom som farit illa av att ha varit i utlandsstyrkan och måla upp en väldigt negativ bild av den när det faktiskt är så att det stora flertaler inte alls mår illa utan snarare känner en stor stolthet över att ha hjälp människor och bidragit till fred?
När gjordes senast ett reportage av hur mycket nytta styrkan gör, hur folket i missionsområderna gläds åt att vi ger dom en drägligare och lugnare tillvaro?
Visst är det ok att rapportera om att folk missköter sig i missionsområden och visst är det ok att rapportera om folk som farit illa men se då till att även rapportera om vad det till största delen handlar om dvs positiva upplevelser för dom flesta i utlandsstyran samt för regionerna vi verkar i. Reportage om den positiva delen lyser ju ganska klart med sin frånvaro.
Snälla Karl-Johan Karlsson gå emot strömmen gör ett reportage om hur mycket positivt som uträttats av utlandstyrkan ända från Kongo och fram till våra dagar med missioner i Kosovo, Bosnien, Liberia och Afganistan.
GÖR ETT REPORTAGE OM SVENSKAR SOM MÅR BRA AV ATT HJÄLPA ANDRA!!