Sitter i skrivande stund nere i Kosovo.
Kan inte svara riktigt på hur ni kommer att bli fördelade i era bostäder, men vi bor två och två i baracker (container). I min finns det två sngar, två plåtskåp, två plasthurtsar, två stolar och sedan har vi tagit eget initiativ och fixat dit ett skrivbord så att man kan ha datorn någonstans.
Maten vet jag inte heller hur den kommer att vara i fortsättningen eftersom det inte ska med några kockar ner på KS17, utan det ska lokas ut på privat firma. Men våra kockar sköter sig ypperligt, söndagsbrunchen är inte att leka med.
Vad gör man utanför tjänsten..... För det första så är man aldrig ledig, man är tjänstefri. Det finns tre saker att göra när man har tjänstefri kväll, det är:
1. Träna, finns lite olika alternativ.
2. Se film på något wellfare utrymme
3. Vara på mässen å dricka öl/vin/läsk/kaffe och spela kort/biljard/dart/sällskapsspel.
(Vet inte hur era alkoholbestämmelser på KS17 blir, men vi får max dricka två öl eller två glas vin per kväll.)
Vi har en mässförening som man kan gå med i, går man med i den så blir man uppskriven på ett schema när du ska stå bakom bardisken tillsammans med en ur lokalbefolkningen som jobber på campen.
Vet inte riktigt om vi får sända radio eller ej, har inte tänkt på det. Har bara hört något rykte om att de håller på att fixa ihop en radio julkalender här på KS16, får se var det bär.
En typisk dag för mig som är reservdelsman. Börjar min dag klockan 0800, sitter vid en dator och telefon och servar mekaniker och andra med reservdelar och lite annat smått och gott. Lunch klockan 1100 ca, ibland lite senare. Åter tillbaka till kontoret en halvtimme senare och kör fram till 1700 då det är middag. på kvällen så gör jag något av de tre sakerna som jag skrivit om, mest träna. på söndagarn är vi tjänstefria om inget annat sägs, då brukar det gå baxisresor till lite varstans eller så tar man egen bil och drar ihop ett litet gäng och far på någon annan camp. Vi har jour var tredje vecka här på reservdelar, då får man inte lämna campen och inte dricka alkohol.
Hur folket är. De flesta är positiva till oss men så klart så finns det undantag. De som jag har träffat har i allafall varit trevliga utåt. Där Camp Victoria ligger så är det i huvudsak albaner och ja, de är inte vänner än.
Tas ett stort beslut nu i december som du kanske vet, jag har min leave just där så jag vet inte om jag får fara hem.
Hoppas det duger med dessa svar, är det mer du undrar över så är det bara att fråga så ska jag försöka svara.
/Johansson KS16
If you aint maint, you aint shit