Jump to content

lucky luke

Nivå 9
  • Posts

    125
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by lucky luke

  1. Hur går det för er som är däruppe då? Får ni göra något vettigt?
  2. Attityden att man kommer bli någon sorts hjälte har jag också märkt bland vissa personer. De tror att man gör det, för att komma hem, ställa upp sig på led och få en medalj på bröstet. Allt medan den svenska flaggan vajjar i vinden, som i den värsta grymma hollywood-filmen fast i blågult. Ingen jävel kommer tacka de som kommer hem med en bortskjuten fot eller stupade kamrater! Däremot så tror jag denna kategori är i minioritet och de flesta faktiskt vet vad som väntar. Jag har full respekt för de människor som väljer att göra det här, under förutsättningen att man vet vad det kan komma att innebära. Även att man gör det på rätt grunder och inte "offrar" familj hemma eller liknande, bara för ett äventyr som kan sluta på psyket eller i en träkista.
  3. Men det har jag. Många har en väldigt naiv syn på det hela, och förstår inte vad det verkligen kan komma att innebära. Visst, media har beskrivit det farliga uppdraget med uppgifter som terroristbekämpning, tagande av flygplats osv. Hur tufft låter det inte? Och all ny utrustning man kommer få! Vadå, blir man skadad finns det fältsjukhus! Tyvärr, det finns de som tänker så, och jag tror inte de människorna är beredda att åka, och vara där nere när "skiten träffar fläkten" Ja, det är upp till dig och mig att bestämma oss om vi ska åka, men då tycker jag man borde tänkt igenom alla aspekter, något som lätt faller bort när man bombas med annan information om tuffa uppdrag och häftig utrustning.
  4. Det är det som är problemet. Klart att det redan diskuterats bland de som inte påverkas, dvs politikerna som inte ens kommer träffa soldaterna som gör jobbet. Det handlar om beslutfattande på indvidnivå också, och hur det kommer påverka en personligen. Om jag använder ordet väpnad strid istället. Ja, det är soldaternas jobb, jag hoppas bara alla tänkt på det när man ligger och pissar ner sig i en grop någonstans långt borta från mamma och kulorna viner runt om en.
  5. Jag hoppas verkligen att Sveriges styrande har sunt förnuft och styrkan inte skickas till någon oroshärd där man kommer sättas in i direkt strid. Många ungdomar har inte tänkt igenom vad de verkligen ger sig in på, och vad det kan komma att innebära att vara soldat i NBG. Nu när Sverige ska ut och "leka elitsoldater"...
  6. Någon som vet om man använder Patgb 203 i Kosovo, och varför ligger dessa vakanser ute på mil ? Edit... eller om jag vänder lite på frågan, varför går det inte att söka Patgb 203 till KS17?
  7. Vad skulle syftet med helgtjänst vara, om man nu ska jobba 40 tim/vecka ?
  8. Kanske därför det är 10 dagars insats o inte 10 min Jo, men då kommer det nog inte kännas så motiverande att stå och stampa på slottet bara :P
  9. Jag ser inga som helst problem med att börja studera hösten08. Efter att beredskapen gått ut sommaren 2008, skall det finnas möjlighet att ta ut ledighet intjänad under utbildning/ (beredskap). Denna ledighet kommer ligga någonstans runt tre månader och då är det bara att räkna bakåt från slutet av november, när kontraktet går ut, vilket gör att man hamnar i slutet av augusti. Skolorna börjar ofta i början eller mitten av september. Allt detta under förutsättning att det inte blir någon insats. Det här är vad jag fått berättat för mig, då det varit en av de viktigare frågorna i mitt beslut, ang NBG.
  10. Men vart någonstans står det att det är r30 i 6 månader efter r10-beredskapen??
  11. Tja, de har ju en hel del tid att öva på... tror de bestrider första i feb-mars... lysande, nåt att göra under R10:an. Råttet är mågat sedan länge, parodi upphör! OT - mmm, kul om "larmet" går första dagen på högvakten...
  12. Och varför måste du ta studiepaus på två år? När jag pratade med PC så sa han att det låg i bådas intresse om jag ville börja plugga hösten 2008.
  13. Jag tror att det är för att kunna "täcka upp" om stora larmet går 080629 t.ex. Tiden i ett område är ju satt till uppemot 120 dagar. Om inget händer under r10 så ska man kunna ta ut intjänad ledighet under resterande månader man är anställd, tiden efter 080630
  14. Men alltså, köper ni knark för pengarna eller?? Jag tycker det är ett okej avtal, kommer klara mig bra på pengarna jag får. Även om det känns lite så kommer det bli mer än hyggligt. Kanske beror på att jag studerar för tillfället, med en hyra på 3000, resor 600 med ett studielån på ~7500. Men jag försår de som kommer från en jobbsituation, med en högre lön och bättre förmåner.
  15. DRC?
  16. Vilka förband har redan börjat skicka ut?
  17. Där ser man. Kanske bäst att ha koll på sådana grejer innan det bär av. Vad tror ni om chanserna att komma ut för NBG då? Ingen lätt fråga att spekulera i dock Någon som har koll på de andra BGs ? Har för mig att det är Tyskland som står i beredskap nu, och dom har lite problem med att komma ut tydligen.
  18. Lyder inte NBG under regeringen också? Jag vet på vilken sätt EU är inblandat, men är det inte regeringen som har sista ordet?
  19. Här skryter man! 3 års militärerfarenhet, innebär vadå? Jobbat som officerare?
  20. "Högkvarteret har satt som mål att 75 procent av soldaterna i NBG ska komma direkt från värnplikten." Intressant, detta kände jag inte till. Det har varit känt länge, men att döma av vad man hört från olika källor så tror jag andelen värnpliktiga blir lägre än 75%
  21. Utveckla! //Beck, som sökt alla missioner och vakanser sedan muck! Ringvecka för I19 v13 helt enkelt, så ha telefonen igång då
  22. UK ska tydligen vara v 13, så antingen då eller inom dom närmaste veckorna, beroende på tjänst och förband.
  23. Någon som har koll på när UK är, samt när får man besked om man kommit med eller inte? Fått höra att UK är v 12-13, trodde dock att det var datumet man fick besked.
  24. Men då borde man inte sätta upp NBG från början ens. Vad är dina åsikter förresten? Tro inte att jag vill att en massa människor dör, bara för att jag vill komma ut på misson. Det bästa vore om inte ens FN fanns då, eller hur? Då skulle världen vara en lycklig plats att bo på och inte ens det här forumet skulle behövas. Tycker det blivit lite väl OT nu. Det jag menade från början har Krook redan svarat på tycker jag.
  25. Nu hänger jag nog inte med i resonemanget.. Ursäkta. Och frågan om det är bortkastade pengar, beror väl på. Försvaret hade inte varit där dom är idag, om det inte varit för massa onödigt utlagda pengar. Sen kan man ju också se det som, om NBG slipper högvakten så kommer förmodligen fler liv räddas än om de inte satts in.
×
×
  • Create New...