Jump to content

SeGee

Nivå 9
  • Posts

    29
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by SeGee

  1. Nej, övning amf är inte samtidig! PB har den innan. typ 4 månader innan.
  2. sluta analysera mina meningar för mycket.
  3. http://www.varnpliktsnytt.se/nyheter.php?id=2593 HAHA. Va värt o städa efteråt
  4. Jaa du har rätt, jag kommer tillbaka till forumet efter mina "Svenska för invandrare" kurser. I allfall, GB / F kommer att göra övning amf efter PB. så PB kommer att ha baskern före.
  5. Och vem sa det? pliktverket? dom vet ju knappt vad amfibie e för något
  6. Va snackar alla om?? Det är ingen som håller på med nånting. Bara för att jag låter lite dryg? äh lägg av. Jasså sege.. aja, ok hehe
  7. Va? vart fick du det ifrån helt plötsligt?
  8. äh tur för mig att jag redan har muckat.
  9. Du vet ju inte mycket. GRK GB / F i år fick ut berghause första dagen. Så några tjäster har berghaus under GSUn
  10. Är du hög? stridssäcken väger typ 10kg. snabbmarsh packad.
  11. asså, i början kommer alla få sridssäck och bärsäck för GSUn. De tjänsterna som är tyngre som: GRK, (Min, Robot <- dom kan diskuteras :P), Skytte, KJ får Berghausen. Resten behåller bärsäcken. De säger att berghausn räcker inte till alla. Men dock så genomför alla övning amf med Stridsäck och Bärsäck oavsätt om du har en berghaus / inte.
  12. amf1 GRK kullen 04-05 har dokumenterat typ hela deras lumpen tid Om nån är intresserad så: http://gallery.brommalan.net/GRK-P%C5-AMF1-SORTERAT?page=1 Ca: 2000 bilder 04-05 "ALDRIG MERA GRK"
  13. mm lite roligare blir det oxå på slutövningarna då du får köra typ max 15 för att GRK har sitt släp :P
  14. Tycker inte du ska oroa dig. Lumpen i sig kräver inte mycket kondis. Många i min pluton sa att deras kondis blev sämre utav lumpen. Kondis tycker jag är inte en stor del av tjänstgöringen.
  15. Jag fattar inte vad ni snackar om. Man får man fler flaskor med sig om man så orkar bära på dom. Förutom neptuni där det är visitation på utr.
  16. Bara så ni vet så vann GRK över KJ i årets KJ-komp Tre-kamp STORT! 3-0 Bevisar bara men som har mest pannben på AMF! <-- GRK BRAK
  17. aja amf1 kanske det kommer att fortfarande heta på berga eller whatever.. men eran utbildning kommer ändå att ske i berga. Hela amfibie ska till berga.
  18. bara så ni vet.. ni kommer inte att rycka in på amf.. utan på berga
  19. Men trossen är den sk. "extraryggan" eller? Jag antar att den inte bärs några längre sträckor. Nej, asså Vi som har "Berghaus" (En ryggsäck som används av Robot, min och GRK samt KJ för att bära tungt och långt) kallar den för tross. Dom som inte har "Berghaus" får "Bärsäck 2000" den du kallar "Extra ryggan" (Oxå kallad tross). Bärsäck 2000 bär man sällan, dock så har man den under övning amfibie. (Exempel på de som har bärsäck 2000 är: Båt chef, ledning, samband, meck)
  20. 35kg kanske?. Om du snackar om Berghaus (Berghaus och Bärsäck kallas för tross). Sen beror på om du har radio eller inte. Kanske masknät? så kanske 45 kg till slut.
  21. asså, vi har redan fått info om detta. så jag tror jag vet lite mer... Vi e den sista kullen på amf1. Hela skiten flyttar dit och kommer att vara där och funkis jan 2006.
  22. får inte panga. Säkerhets skäl. Dessutom så kommer inte nästa Amfibie kull att ligga på amf1, utan berga.
  23. Fick inte va me på övning amf pga marsh fraktur. Jag e GRK. Nej, inte provat 6.5 ännu, med lite träning fixar man den nog också
  24. Uppfattade nog fel med vad du menade i ditt förra inlägg, men jo det du säger e sant. Och jag fattar inte vad OT betyder.. men men. Till Robotmannen: Jo, jag har genomfört GSU (Om det e det du menar med Gu). Ligger som amfPB. Jag e klar med snabbmarshen. Den e jobbig jo, men däremot så har jag 10 månader kvar och eftersom man springer den regelbundet så tror jag att jag kommer att kunna springa och sjunga samtidigt.
×
×
  • Create New...