Jump to content

tece

Nivå 9
  • Posts

    48
  • Joined

  • Last visited

About tece

  • Birthday 1985-06-15

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Profile Information

  • Placering
    Åsele, Lycksele.. I närheten av Umeå :)
  • Intressen
    Hockey, innebandy.. ja diverse inervallsporter. Styrketräning, film, fordon av olika slag. Ja, det mesta som gör livet värt att leva :)

Previous Fields

  • Detaljer Grundutbildning
    Gc902, Boden I 19, pbat. Rycker in 2004, juni.
  • Övrig militär verksamhet
    Ingen än

tece's Achievements

Menig 1

Menig 1 (4/18)

0

Reputation

  1. Ok, men om man är 19 så händer inget aiijit? Du vet inte om det blir ngt med vplen?
  2. Jag undrar en sak.. det här med att man inte får göra vpl om man är med i polisens register, gäller det om man suttit i fyllecell ngn gång? Förresten, ngn som har erfarenhet av fyllecell? ja tänkte är det klart efter man suttit där lr blir man kallad till polisstatiomnen sen lr ringer dom hem? MVH / tc
  3. ja grabbar, nu har ni dragit iväg till boden ochär inne på snart andra dagen. Önskar att jag inte brutit handfanskapet och var med er... Istället är jag utan jobb och gör ingenting. Våldsjuk är jag också, så ngn seriösare form av träning kommer inte på tal. Det är förvånande vad tråkigt man kan ha när alla polare är borta ;// Väntar till midsommarhelgen och några sköna beskrivningar på de första veckorna. Jaja, jag får roa mig med att läsa alla Michael moores böcker, ett SYNNERLIGEN underskattat tidsfördriv. Rekommenderar honom till alla som vill ha ngt att göra på sena nätter eller regniga eftermiddagar i hammocken. *stavfel, skyller på att jag skriver med fel hand*
  4. Har snackat med pliktverket och en överläkare i boden. Dom hade fixat så att jag får rycka in om ett år på samma befattning o.s.v. Frågan är ju vad man ska göra nu, vad kan man få för jobb med en hand? Iofs är det bra att inte ha ngn skola, nu kan jag verkligen satsa seriöst på träningen. Det är bra! iofs så kommer högern att hamna efter Hur är det förresten med det här att försvaret betalar lägenheten under ´vpl? vad är kraven?
  5. Mjo, nog vet jag att "om huvudet är dumt så får kroppen lida". Tror du inte jag förbannat mig själv för detta? Uppenbarligen förstår du inte hur mkt jag ångrar mig.. Iaf, så har läkarintyget, ett brev från mig samt mina inryckningsuppgifter skickats till en överläkare i boden-. En handläggare dskulle ringa till mig idag. Det jag undrar är hur stor chansen är att jag får skjuta upp det? )m man har eventuella nedskärningar i åtanke d.v.s. /Västerbottens störste idiot, utan undantag
  6. mhm... det är ju typiskt. Helt sanslöst! Varför kunde det inte hända ngn som inte ville göra lumpen. Är det då verkligen värt att skjuta upp det ett år? Jag menar då ligger jag ju efter alla andra Men å andra sidan vill jag verkligen göra lumpen... Ingen som har en högerhand till övers?
  7. det är sanslöst.. Vill bara falla ihop och dö. Jag hade sett fram emot detta, har nog aldrig varit så motiverad till ngt som detta. Livet är inte hårt, det är orättvist... och ibland riktigt irriterande.
  8. Mjo, I måndags var man inne på fjärde dagen av studentfirande.. självklart var man skapligt onykter redan vid middagstid. Mot kvällen så bleev allt mörkt, minns inte så mkt. Iofs inte så konstigt då jag - korkad som jag är - ´klämt i mig 4 öl o 6 cider samt en flaska kosken. Vaknade upp morgonen efter av att det stack till som satan i handen.. Tänkte att det var en rejäl stukning, men efter några timmar då jag nyktrat till så började det göra så inåt helvete ont ;// så jag tog mig till lasarettet där handen röngades o.s.v.. Läkaren kommer in i salen där jag suttit i 2 timmar o grubblat. Det visar sig att jag brutit båtbenet ( nedanför tummen typ) samt två ben på ovansidan av handen. Då det är ben som inte rörs av så bra blodcirkulation så kommer det att ta 2-3 månader innan det läker. Jag höll nästan på att fälla en tår, eller jag blev mest sur... Under gipsningen slog jag nog ngt rekord över flest svordomar på 40 minuter. Nu är det så att jag ska rycka in på måndag, min räddning från den civila dimman där man måste tänka helt själv. Har sett fram emot inryck ngt så fruktansvärt, det finns inte! Var mer motiverad för lumpen än vad jag var för studenten.. Iaf så sitter jag här nu, svinbakis, besviken, sur, ledsen, förbannad, korkad och enarmad ;// Det är ju förslappat att det är högerhanden jag bruit då jag är högerhänt ;// Detta inlägg tog tid att skriva och därför blir jag inte mer ingående... Nu, hur tror ni att detta kan lösas? Fan vilken idiot man är :(
  9. " För oss andra verkar det rätt meningslöst att i 10 mån lära sig saker som man aldrig kommer att ha nån nytta av. " Hmmpf, det är väl ändå en egenskap att se hur mkt kroppen klarar av. Att få en utvecklad social kompetens. Att bättra på sin fysik. För övrigt så kan du inte resonera så att det är meningslöst att gör ngt man inte kommer att ha nytta av. Jag läser historia C nu och jag kan i princip allt om stalin, ryska revol. bolsjeviker, 5årsplanerna, NEP o.s.v. Jag tvivlar STARKT på att jag får användning av detta senare i livet förutom i ett eventuellt deltagande i Jeopardy. GSU:n borde du väl kunna ta dig igen? Bit ihop och sluta gnäll nu, det gör inte saken bättre! Efter lumpen kommer din selektiva perception göra att du minns allt som var roligt och den hårda tiden under GSU:n är ett vagt minne.
  10. Jag citerar från papperna jag fick i veckan "Väl mött blivande PANSARSOLDAT!!!" Mj Bandh Ja, man kan inte annat än se fram mot lumpen Blir lite nervöst ändå kan jag tänka mig den första tiden, eller på tåget på väg dit om inte annat. Fast det är klart, man vänjer sig. Sen det här med vad man skulle klara, 2 veckor efter inryck: 2km på 9.30 min. Det är väl inte speciellt svårt? ;) När jag gick i nian sprang man ju en km på 3minuter o 40 sekunder typ. Jaja, om det är ngn annan som rycker in som stridsvagnsförare/skytt så kan ni ju höra av er! Nu ska jag njuta av solen ett tag! B)
  11. Jo, men om du tar en titt på datumet så ser du att det svaret kom nyligen. Nu ska jag fortsätta med de uppsatser jag har kvar. Slita till helgen, sen ta det lugnt till onsdag och då drar man till Turkiet på en sup och vingla vecka.
  12. Det kallar jag ett utfyllande svar, jag tackar och bockar. Nöjd ja? jag är mätt och belåten så det bara sjunger om det ;) Men när du säger "visa framfötterna", hur menar du då? Självklart förstår jag att man inte ska gnälla. Men ska man typ bädda sängen på kortast tid? ;/ strvkomp: jag hamnar ju på stridsvagnskompaniet, fick ett kuvert där det stod en massa. Bland annat vad jag skulle "klara", efter 2 veckor: 12 armhävningar på 30 sek? 25 situps på 1 minut, 2000m på 9:30. Det är ju saker som inte alls är svåra? Eller har jag helt fel?
  13. Nej, det är det inte. Varför? Vadå varför? Varför man har dem? Det får du se om du inte kan räkna ut det, helt enkelt. Vilket du hamnar på kan du nog som vanlig basse inte påverka ett endaste dugg. Troligtvis redan bestämt innan ni ryckt in för att ingen ska bli ledsen i ögat. Ja, om det står stridsvagnsförare/skytt så är det väl f**bannat missvisande om det visar sig att man ska köra en bandvagn? Eller har jag fel? Ok, det var en enkelt fråga så det blir nog inga tårar i ögonen här inte.
  14. Smaken är väl som baken? Men 62 ton och 1500 åskliknande hästkrafter tilltalar väl de flesta?
  15. Fick ett brunt kuvert i torsdags av FM, trodde först att det var ett beslut om att jag blivit flyttad till utbildningsreserven. Lyckligtvis var det inte så Det stod en massa andra intressanta saker, typ om vad man skulle klara efter 2 veckor, 3 månader o.s.v. 2000 m på 9:30.. det är väl lugnt? Iaf så undrar jag om det är ngn annan som rycker in då? Boden, I19.. stridsvagnsskytt/förare. Jag undrar också varför det är med eldledningsvagn 90, pansarbandvagn 401? Det är väl inga stridsvagnar? Hur ska man göra för att få köra 122? Ska man vara speciellt duktigt på ngt under GSUn? Ha det!
×
×
  • Create New...