Hej, gör härmed debut på detta forumet. Och jag gör det med en fråga som jag tror berör många i samma sittuation som jag. Har sökt men inte hittat någon tråd om ämnet.
Jag har fått kallelse till att göra lumpen i jan 2005 som strv pb . Vad jag har förstått så kommer ett försvarsbeslut att tas i dec detta året. Då kommer man att besluta om förbandens vara eller icke vara.
Min fråga är: Kommer jag och alla i min årskull att hinna göra lumpen innan man faktiskt verkställer besluten om nedläggning?
Om man tillexempel beslutar att p7 ska läggas (vilket inte är helt osannolikt), kommer jag då att hinna göra mina 15 månader, eller kommer man att slänga ut oss efter halva utbildningstiden. Finns det några garantier.
vore tacksam för svar från de mer kunniga