Jump to content

Thorleif

Nivå 9
  • Posts

    39
  • Joined

  • Last visited

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Amfibie
  • Utlandstjänst
    Nej
  • Detaljer Grundutbildning
    Amfibiesoldat, samband 2001
  • Placering/Tjänst
    Anonymt
  • Övrig militär verksamhet
    GBG skärgårds HV förband

Thorleif's Achievements

Menig 1

Menig 1 (4/18)

0

Reputation

  1. Det ska se ut som flaggan blåser i vinden eller nått åt det hållet... Att dom alltid ska vara på väg framåt..
  2. Ja Jag är med i södra skärgårdens hemvärn ! har varit det i ett halvår nu..
  3. Som sagt lycka till o du har en mycket intressant o givande tid att se fram i mot !
  4. Inga i GBG heller....
  5. Ja Thorleif heter Vikingen som Amfibie soldaterna har som förbandstecken !
  6. Vysotskij,oz,Gotcha Vill ge er en stor medalj för era grymt bra inlägg i den här diskutionen ! kan bara hålla med till 100%
  7. Vi fick ut nödlivsmedel under baskerprovet. vi fick inte äta av det. bara om vi gick vilse o inte hade nån mat kvar... ja i vilket fall så var det några som tryckte i sig en kaka eller två när vi satt på bussen hem ! dom fick ganska ont i magen ! det dom inte viste var att när vi kom fram så fick vi riktig mat ! dom fick inte i sig nån mat kan jag säga !!
  8. AMF har inga KB ! o PB ligger inne 15 månader !
  9. Håller helt o hållet med bushman ! kunde inte sagt det bättre själv !!!
  10. Håller med dig Bodin ! dom ser ut som riktiga härken ! o om jag hade varit sugen på att börja i hemvärnet så hade jag nog avvägt det när man får myten besanad av att det är gamla gubbar som är med ! Nej upp med lite snygga bilder på unga välvårdade soldater ur hemvärnet !
  11. Då kan jag som har gjort min värnplikt som amfibie starkt rekomendera den ! Där får du gå långa promenader kan jag lova dig
  12. Surfade runt på försvarets hemsidor o hittade den här bilden ! bilden är från övning samarin ! Ja jag skulle inte vilja stå brevid mannen till vänster ! http://www.mds.mil.se/photo.php?id=53587&nid=16330
  13. Thorleif

    Glock 18

    Är det någon som kan förklara hur G18 fungerar ? vad skiljer den från en vanlig G17 ?
  14. Ja den boken är en gammal klassiker Ludde Lump o greta garn !
  15. Du kan ju alltid rulla in dig i sov säcken o lägga dig utanför befälens rum o skrika att du är en levande kåldolme ! funkar inte det så kan du ju alltid börja o äta ur skokrämen på uppställningen, o spy upp det på dina befäl o skrik att du e sinnes sjuk ! ja sen så kanske du får sluta !
×
×
  • Create New...