Jump to content

Sjörövar-Fabbe

Nivå 9
  • Posts

    10
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Sjörövar-Fabbe

  1. Intressant hur man har anpassat sidan av fartyget för robot 15 jämfört med standard FDI! Antar att det är för att robot 15 optimalt avfyras från en viss vinkel?
  2. Sicken pärla hon är! Hejat på FDI hela vägen, så kul att äntligen få se en i verkligheten. Nu ser man fram emot nyheterna imorgon!
  3. Intressant! Men jag hoppas inte att man har offrat en A-50 för kryssningsrobot, kombon som det har ryktats om av 24 CAMM-ER och 24 Aster 30 lät rimlig.
  4. När det ska vara finare väder imorgon ska man absolut sticka dit för att ta sig en titt! Hoppas även att de släpper någon representativ konceptbild för hur den svenska konfigurationen kommer se ut i samband med signeringsceremonin.
  5. Såvitt jag har hört, om det finns någon fråga där riksdagspartierna är överens just nu så är det försvaret.
  6. Det är min oro också! Världsläget tillåter en inte att tänka på exportmöjligheter. Vi behövde utöka vår förmåga igår. Sen tycker jag det är synd att också mista en 40 mm kanon i aktern, vilket en svensk FDI troligtvis blir utrustad med.
  7. Detta ur en betalartikel i Sydöstran om Arrowhead 120: Tydligen förväntar sig försvarsdepartementet svar i slutet av månaden från samtliga aktörer om hur ett eventuellt samarbete kommer att se ut. Sedan tror chefen för Saabs affärsområde Kockums att ett val kommer att göras någon gång i april. I övrigt argumenterar Saab och Babcock för varför Arrowhead 120 är ett bra alternativ, de trycker mycket på att det är det enda alternativet som kan säljas vidare som en svensk produkt och exportmöjligheterna för ett fartyg i den storleken. Tycker att journalisterna kunde ha ställt lite svårare frågor, typ hur de förväntar sig konkurrera tidsmässigt mot ett fartyg som FDI som redan är aktiv i två flottor. https://www.sydostran.se/karlskrona/miljardprojektet-kan-skapa-hundratals-jobb-i-karlskrona/
  8. Tror inte denna har lagts ut här? Video med 360° vy över Babcocks och Saabs förslag.
  9. Har sett fram emot att se FDI i svensk tappning och GUD vad den är stilig! Det kanske inte finns någon EGENTLIG anledning att ha stealth-kupolen, precis som Perman skrev men jag hoppas ändå vi kör på den om vi väljer FDI! Av den väldigt, väldigt ytliga anledningen att jag tycker den kompletterar fartygets sillhuett bättre än en standard 57 mm pjäs.
  10. Utöver 57 och 40 mm akan, robotar och torpeder, har något förslag uttryckt vad fartygen kommer bestyckas med i övrigt? Exempelvis om vi väljer FDI, kommer vi ha liknande 20 mm kanoner diagonalt mittemot varandra som på de franska och grekiska fartygen? Eller är typ två SAAB Trackfire 12.7 mm mer troligt?
×
×
  • Create New...