Jump to content

Rimo

Soldater
  • Posts

    4
  • Joined

  • Last visited

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Rycker in snart.
  • Utlandstjänst
    Nej
  • Placering/Tjänst
    Säk/MP

Rimo's Achievements

Prao

Prao (1/18)

0

Reputation

  1. Faktum är att om du blir misstänkt för ex. misshandel kommer det inte ske någon rättegång eller något på ett bra tag och är du då redan inne bör det inte hindra dig från att göra lumpen. Enligt lag ses en misstänkt som oskyldig fram tills denne blir dömd. Om man nu skulle vara misstänkt för ett brott man inte begått så låter det märkligt om försvaret skulle hantera det på ett annat sätt än hur de behanlar det civilt. Finns det en stark misstanke om brott och du är inne på någon säkerhetstjänst låter det som troligt att blir avstängd fram tills det blir rättegång.
  2. Parentes dock: Det är inget IQ-test utan ett logiskt test. Den går igenom bland annat fysik och annat som man kan lära sig om man går NV på gymnasiet. Exempel är bollens väg då man kastar en boll rakt ut från ett torn. Ganska lätt att räkna ut, men kan man det inte så bör man nog plugga in det.
  3. Gör inte ett skit. När du sedan rycker in kommer dom inte göra något test, däremot kan du efter någon skjutövning påstå att du fått skadan i lumpen och bli några tusenlappar rikare. Din lumpentid kommer inte att hindra dig pga din tinitus, det finns några på vår skvadron som har hörselproblem.
  4. Det går riktigt bra. Har haft första fältveckan, börjat med skjutandet, haft sjukvårdsövningar och en ohemul massa genomgångar. På det hela taget har det hittils varit toppen. Ligger du inne på 5:e pluton eller på 2:a skvadron?
×
×
  • Create New...