Jump to content

Scrapp

Soldater
  • Posts

    9
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Scrapp

  1. Hos oss viasignalerar signalisten till pc från gruppchef, pc är ofta upptagen med annat. staben har heller inte några 1031 då de verkar i direkt kontakt med varandra i stort sett hela tiden. Om de behöver söka samband görs det via 1183 då 1031 har obefintlig räckvidd, tanken är väl att 1031 är samband inom gruppen vid strid, staben är i första hand ingen stridande grupp.
  2. Tack för informationen! jag betvivlar dock att hemvärnet skulle bli tilldelad en SKE. Lyckades googla runt lite och ser dyr ut ;). jag tänker mig något liknande detta: lutar nog åt att jag får bygga ihop något eget kanske, kan inte hitta 6pin+motorola kombinationen.
  3. Hemkommen får min första SÖF och som signalist i min pluton så bär signalisten RA180 samt 1183. RA180 för samband mot kompaniet och 1183 för samband mot gruppchefer samt steffar. Därför vore det smidigt att ha en lösning där jag kan ha 1183 samt ra180 i örat hela tiden, och dubbelptt som sammankopplar detta mot peltor. Kan du förklara mer om vad SKE är för något? Har kikat på lösning med IGR men som jag ser det kan man bara ha kobinationen IGR+RA180 eller IGR+1183. Inte IGR-RA180+1183. Mvh
  4. Finns det någon möjlighet att koppla samman 1183 med ra180 genom en dubbel ptt? Ett system där igr inte ingår.
  5. Tack för informationen! Man kan med andra ord förvänta sig att få bära motorola och ra180 som plutonsignalist
  6. Okej, så mellan plutoner så pratar man med RA 1183?
  7. Tack för infon, finns det mer info ang denna dubbelPTT? M-nummer etc. Det det en sån här ? fast med RA180 kontakt? Tack, med motorola-radion menar du rakel?
  8. Okej! men hör det till vanligheten att plutsignalist har IGR? känns lite överflöd med tanke på att man alltid befinner sig bredvid pluch.
  9. Hej, jag undrar vilka sambandsmedel man förväntas använda samtidigt som signalist i pluton. Förstår såklart att ra180 är en del av utr, men kommer man konka runt på ra180, IGR och Rakel samtidigt?
×
×
  • Create New...