Jump to content

Jonathan Grünberg

Soldater
  • Posts

    5
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Jonathan Grünberg

  1. Frågan är dock hur troligt är det? Kommer ett förband att omutbilda en soldat istället för att ta en färsk rekryt som redan har korrekt befattning? (Frågar för vill verkligen veta, inte för att ifrågasätta. Har själv hamnat i samma problem)
  2. Tack så mycket, jag känner att det mesta blir säkert asroligt att göra. Ska ha ett öppet sinne och hoppas att jag ändrar mig och stannar som vagnchef isåfall!
  3. Såklart lite töntigt men ville bli Jägare... Mina testresultat var bra Fick 9 på styrka, 8 på cykeln, 7 på i-provet och 6 på psyk. 6 gjorde så att jag inte kunde söka till jägare. Såklart frustrerande men har nu i efterhand accepterat det. Jag vill verkligen göra något fysiskt krävande, typ AMF eller pansarskytt så försöker just nu att ändra mitt inskrivningsbeslut med rekmynd men eftersom jag är pliktad är det lite svårt. Tror också att vagnchef blir asbra, kommer ju få panga och träffa sköna människor men jag är verkligen motiverad till annat och detta kanske är mina egna fördommar men det känns som vagnchef är en så "nischad" befattning att det blir svårt att omutbilda sig till något annat senare.
  4. Känns drygt att ett beslut av en handläggare på rekmynd ska bestämma hela min militära karriär... Speciellt när jag har driv och motivation att göra detta Tack för svaren
  5. Hej, jag mönstrade i februari och fick en befattning som jag verkligen inte är nöjd med, blev vagnchef på p4 (Verkligen ingen diss mot vagnchefer, men det var ingenting som jag ville bli) Jag undrar om jag nu genomför denna utbildning med plikt, kan jag senare söka till andra förband och göra om min befattningsutbildning? Om så fallet, hur stor chans är det (såklart beroende på, ens egna förmåga, vilken befattning etc men är detta något som faktiskt sker?)?. Om jag blir omutbildad till annan befattning, vad händer med min krigsplacering? Tackar i förhand för svar
×
×
  • Create New...