Jump to content

flini

Nivå 9
  • Posts

    24
  • Joined

  • Last visited

Profile Information

  • Kön
    Man

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Träng
  • Utlandstjänst
    Nej, men vill/tänker söka
  • Detaljer Grundutbildning
    Kvartermästare T2 Skövde 2003/04
  • Placering/Tjänst
    Anonymt
  • Övrig militär verksamhet
    Underhållschef, Hemvärnet, BohusDalsgruppen 401

flini's Achievements

Menig

Menig (3/18)

0

Reputation

  1. En sak som jag fick lära mig där var att raka mig. Trodde inte jag hade skäggstubb vid den tiden, men det blev jag varse om vid uppställningen. Så fick ringa hem så köpte mina föräldrar en rakapparat som de kom med. Första gången jag rakade mig. hehe
  2. Fy tusan vad kul. Var på sommarkurs på F7 runt 2000 nån gång. Så jäkla kul vi hade, ett minne för livet. Bland annat så flög vi Hercules, SK60, JAS simulatorn. Blev vinchade från vattnet till helikopter. Sen körde vi en orientering på Hunneberg, men Hemvärnets hundförare i hasorna. Grattis verkligen till att du kommit med. Hoppas ni får det lika kul som jag hade.
  3. Skaffa en tjänst där du kommer in till matsalen för att hämta mat. Då ska man passa på!! Det är mitt sätt för att överleva i skogen. Dock var det ju inte alltid man fick chansen att komma till civilisationen under övningarna i lumpen, ibland var man tvungen att använda pappkartongen som sjönk mer och mer för varje besök. Eller så höll man sig de sista dagarna och gjorde akut språngmarsch till toaletten när man kom tillbaka till kasern.
  4. Vi har 4 större övningshelger detta år. Lördagen är lite mer specialistinriktning som tex lastväxelutb, säkerhetstjänst, sambandsutb, Bandvagn, hundförare m.m. På söndagen så blir det en del skjutning. Sen kommer framtida övningshelger grundas på vilket behov av utbildningar som behövs. Däremellan är det en massa utbildningar i allt möjligt. Det är bara du som sätter gränserna nästan. Min kalender är fulltecknad för lång tid framöver med utbildningar m.m. Bland annat skyddsvakt, GSS och mycket annat.
  5. Så allting är precis som nu, förutom att skulle det bli skarpt läge så tillhör jag inte HV utan försvaret? Jag får ersättningar om jag deltar i mina 8 dygn, jag får öva på helgerna med dem utan några restiriktioner etc.
  6. Fick svar från LV6 igår och de får tyvärr inte anställa någon ny soldat till den tjänsten jag hade sökt. :( Däremot blev jag tipsad om att söka GSS/T. Håller på att läsa in mig om det, och funderar på Hemvärnet här med. Som det sagts tidigare i denna tråd kan man som GSS/T fortfarande vara med i Hemvärnet fast som "Extra Hemvärnsman". Kan jag vara med i Hemvärnet om jag är anställd som GSS/T? Din anställning som GSS/T innebär att du har en befattning i ett av Försvarsmaktens krigsförband. En sådan befattning kan inte kombineras med ett ordinarie hemvärnsavtal. Däremot kan du vara så kallad ”extra hemvärnsman” om du vill tjänstgöra i Hemvärnet utan att ha en krigsplacering där. Nu är min fråga, vad exakt är Extra hemvärnsman?
  7. Tackar för informationen, jag ringer om det är något jag kommer på att jag behöver veta. Om jag får besked om 2 eller 3 veckor är av mindre betydelse. Bara lite mer nervositet.
  8. Multi test 329 Beep test nivå 7 Men tror jag kan förbättra mig om jag skulle göra om det snart igen. Har ju aldrig gjort dem tidigare och visste inte vad jag skulle träna på. Men nu vet jag vilka grenar det är, och det behövs mycket mer intervall träning för den där löpningen på Beep testet. Jag brukar ju bara springa långa sträckor i ett och samma tempo och det är inte samma sak som att hela tiden springa kort och vända och få upp farten på nytt. Var riktigt dålig på den där hänga i armarna på multi testet, där kan jag hämta många fler poäng om jag tränar mer. Men var så länge sen jag hängde, så hade för kass teknik och styrka. Ok Hade 7:7 på Beep och 301 på multi om jag räknade rätt... Har legat sjuk en vecka så jag gjorde mer det för att ha det gjort. Men det blev väl OK under omständigheterna. Svar om en vecka eller två då? Jag har för mig de sa 2 veckor, men sen började jag fundera på om det var 3, men var nog 2 ändå. Det blev lite snurrigt i huvudet med all fakta som skulle bearbetas i huvudet.
  9. Multi test 329 Beep test nivå 7 Men tror jag kan förbättra mig om jag skulle göra om det snart igen. Har ju aldrig gjort dem tidigare och visste inte vad jag skulle träna på. Men nu vet jag vilka grenar det är, och det behövs mycket mer intervall träning för den där löpningen på Beep testet. Jag brukar ju bara springa långa sträckor i ett och samma tempo och det är inte samma sak som att hela tiden springa kort och vända och få upp farten på nytt. Var riktigt dålig på den där hänga i armarna på multi testet, där kan jag hämta många fler poäng om jag tränar mer. Men var så länge sen jag hängde, så hade för kass teknik och styrka.
  10. Riktigt kul det var idag. Den överlägset bästa anställningsintervjun jag varit på, de två som intervjuade mig kändes som de inte gjort annat i sitt liv. Men vi är 7 sökande till 2 tjänster, så nu är jag väldigt osäker på hur det ser ut. Men håller tummarna, för det verkade kul.
  11. Var på LV6 idag på en intervju. Passade på att ställa frågan om jag skulle bli anställd och vara kvar i Hemvärnet. Fick svaret: NEJ! Verkligen tråkigt, men regler är regler. Så skulle jag bli erbjuden jobb kommer jag få hoppa av Hemvärnet, efter bara en höst. Känns som jag sviker dem lite grann. Jag går ju alltid in till 110% i det jag gör, och här känns det inte som jag ens presterat 20% om jag lämnar dem så snabbt. :(
  12. När de ringde mig, jag hade sökt markstridsoldat, att han ville ha mig till Radaroperatör (vilket är en Gruppchef.-befattning). Jag är grundutbildad till Underrättelseledare vilket gjorde mig "mycket lämplig" i den rollen. Ang. utb. så kommer du ju få allt du behöver i din befattning. Enl. rykten så lägger regementena mer tid på utbildning då övningar är dyra... Ser verkligen fram emot morgondagen. Många frågetecken som kommer rätas ut, och så får jag se om det motsvarar mina förväntningar.
  13. Såg 2 filmer på LV6 hemsida idag som de tipsade om via Facebook. I den ena intervjuade de en soldat, och det verkade riktigt kul. Han har inte sagt så mycket mer till mig. Angående befattning så sökte jag den annonsen de hade på hemsidan under lediga jobb, Logistiksoldat, och i annonsen stod det ammunition och drivmedel. Vet inte exakt vad det innebär. Men antar att man ska köra ut sådant till de som strider. Kan man få lastbilskort och ADR utbildning då? Antar att det kommer behövas om man ska köra detta. Hur fungerar gruppchefernas rekrytering, är det vanliga soldater som blir gruppchefer, eller är det någon särskild anställning som inte heter soldat i just ordet.
  14. Okej, det låter ju tråkigt att man inte kan kombinera. Det är ju trots allt på helgerna de flesta övningarna sker förutom de 2 stora som upptar ca 1,5 vecka på ett år. Är det just för om det skulle hända något i Sverige, så kan jag inte vara placerad på två olika ställen i Försvaret?
  15. Vad är det för tillägg? Övningshelger eller kvällstjänster? Jag söker ju som logistiksoldat nu. Vet inte var på lönestegen jag kan hamna. Var ju dock vpl Fänrik vid MUCK och har arbetat 7 år civilt, mycket med just Logistik. Det borde väl ge en liten skjuts i ingångslönen?
×
×
  • Create New...