Är ovan länkade reservofficersutbildning den som kallas "ny"?
2 års utbildning, det är 120 HP. Yoffprogrammet läser 180 hp vilket är 3 år.
På vilka sätt, och för vem skall ROU vara aktuell? Jag är just nu halvvägs genom en lång universitetsutbildning modell "prestige" men vägrar stänga dörren till FM, i synnerhet inte rollen som officer vilket alltid lockat.
När ska jag då förmodas spendera ytterligare 2 år på heltidsstudier? Direkt i kloss med examen så jag inte längre är aktuell på arbetsmarknaden? Efter 10 år när jag har familj? Tillhör jag inte målgruppen för ROU?
Till saken hör kanske att jag nu är involverad i det här GSS/T-projektet, vilket verkar väldigt givande och intressant men kanske inte ger de utvecklingsmöjligheter inom FM jag skulle önska (anställning efter befattning).
Var ska jag lägga ribban för engagemangsnivån om jag inte är villig att åka land och rike runt för heltidsstudier/månadslånga praktiker?