Jump to content
20% RABATT PÅ ALLT - SHOP.SOLDF.COM

Technooo

Soldater
  • Posts

    8
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Technooo

  1. Nu när du nämner hjärtfel kom jag att tänka på att jag hade något sådant som liten. Blir lite orolig nu ifall man ska göra nåt hjärttest
  2. http://www.aftonbladet.se/nyheter/article8183224.ab Verkar hetta till?
  3. Finns ju metoder.. Jag menar går det inte att ha några slags skyddsglasögon för linserna, eller eventuellt köra med bara glasögon? Jag ska kolla djupare in i just det här ämnet med syn fel. Tack för svaren i alla fall Om man säger så att när jag var hos optikern så sa dem att jag har så pass bra syn att jag FÅR köra bil utan glasögon/linser Och då ligger jag på gränsen. Tror ni jag tillhör syn B eller C då?
  4. Jo, vad jag har läst är att syn A (perfekt syn utan hjälpmedel) endast behövdes för att bli pilot. Och det är inget jag är intresserad av som tur var.
  5. Tack! Har syn fel dock, Kör med linser/glasögon. Men vad jag har sett så verkar det inte vara ett stort problem. Läste på delar av forumet att folk körde linser osv. Annars är jag i god hälsa! inga allergier eller något Hoppas det inte uppstår ett problem av det
  6. Hej, Jag är född 1992 som många andra, jag har läst lite överallt om det att mönstra osv. Men nu vill jag vara säker och jag antog att gamla rävar som er kan ge mig ett vettigt svar. Det är så att jag har inte mönstrat eller något, har ingen som helst militär bakgrund. Jag har under 2 år tränat och sprungit för att göra mig redo, men sedan dem nya uppdateringarna inom FM så är jag väldigt orolig just nu. Vad ska jag i detta läget göra åt saken? Det känns liksom som att detta är ett stort mål i mitt liv och jag önskar att någon gång vara färdig med min militär plikt Eller om chansen finns till och med gå vidare inom militären. (jag föredrar långa och vettiga svar om ni kan, Tack )
  7. Hoppas allt löser sig, Tycker sådana smågrejer är fånigt att ha noll tolerans på. Ny här btw
×
×
  • Create New...