det är mycket möjligt att det funnits en liknande tråd tidigare, men jag hittade ingen när jag söket som hastigast.
vad jag undrar är, var tar alla pengar vägen? Jag menar, år 2007 lyckades man utbilda ca 5000 värnpliktiga, med en budget på någonstans runt 43 000 000 000 kr. det blir enligt min miniräknare 8,6 miljoner kr för att utbilda en genomsnittlig värnpliktig i ett år. men jag får känslan av att det finns en hel del gigantiska byråkrati-kostnader i försvaret, och en massa pengar som man inte riktigt vet vart de tar vägen.
jag tycker att försvaret skulle behöva en väldigt grundlig genomgång av sin ekonomi, hellre än att ta enklaste vägen ut och bara skära ner på antalet värnpliktiga när man behöver spara pengar. eftersom att förbanden ändå finns borde väl de enda kostnaderna för en värnpliktig vara lön,mat,materiel och instruktörer, dvs relativt små.
finland till har bara som exempel en försvarsbudget på mindre än hälften av sveriges, men utbildar ändå flertalet gånger fler än sverige(kommer dock inte ihåg några exakta siffror)
vad anser ni?