Inte så aktiv här men antar att detta är det enda forum där jag kan få ett vettigt svar..
När jag gjorde 1a tjg (60-talet) så talades det om utrustning som kunde "bakvägen" identifiera positionen varifrån artillerigranater avfyrades. Anledningen till detta är väl självklar och frågan delvis uppkommen igen genom vad som hänt i Asien.
Granater rör ju sig i en tämligen noga bestämd bana, bestämd av rätt grundläggande fysik/mekanik.
Vill minnas att det då stupade på att man inte hade möjlighet att tillräckligt snabbt och under fältmässiga förhållanden kalkylera de ekvationer som bestämde banan, detta var ju före de högpresterande och små datorer som nu finns sen länge.
Principen var att med radar e likn mäta positionen på granaten och ur ett antal mätvärden beräkna ursprungspunkten. Kanske uppgiften inte är så enkel om det trillar iväg många granater på en gång?? Finns säkert fler problem.
Så min fråga är, finns det idag sån utrustning?
Används den. Är den enkel - billg - vanlig..? Har vi sånt (tror inte det..)
Frågar här eftesom jag inte riktig vet på vilka bra begrepp jag ska söka ("Googla"). Lättare att leka fjortis och kasta ut frågan..