Hej! Jag har en fråga angående försvarets koordinat-system, jag har ingen som helst aning om olika sorter. (om det finns?) I varje fall, är det någon slags nato-standard? Vad heter detta "system"? hur fungerar det?
Finns det som tidigare nämnt OLIKA?
Vilket använder Försvaret?
Sen, mina kartläsningskunskaper är så urkassa så jag skäms! helt ärligt så är den mycket bristfällig . Så jag vill ha tips! alla sorters allt från hur jag ska hålla koll på min position till hur jag ska vika kartan, haha men jag menar verkligen ALLT! ta allt från grunden gärna, bara så det kan sätta sig! kompass riktningar osv, om någon orkar ta pedagogiska bilder eller har några så är jag extremt tacksam!
Så om någon vänlig själ på denna hemsida skulle kunna besvara frågorna , samt ge mig tips osv, vore jag väldigt tacksam.. skriv gärna för mycket än för lite!
Tack på förhand