Jump to content
20% RABATT PÅ ALLT - SHOP.SOLDF.COM

Swedomu

Soldater
  • Posts

    2
  • Joined

  • Last visited

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Rycker in snart.
  • Utlandstjänst
    Nej
  • Placering/Tjänst
    Anonymt

Swedomu's Achievements

Prao

Prao (1/18)

0

Reputation

  1. Mini dokumentär Del 1 av 8 http://www.vbs.tv/video.php?id=1834373791 Del 3- Brittisk Apache råkar skjuta på ANA soldaterna (afghanskt befäl blir sur) http://www.vbs.tv/video.php?id=1834373799 Del 6- ANA soldaterna röker opium och slösar ammunition, vilket får britterna irriterade. http://www.vbs.tv/video.php?id=1842751441 Del 7- All hell breaks loose http://www.vbs.tv/video.php?id=1842751452 "the ana can’t hit shit, the british army can’t hit shit, and the taliban can kind of hit shit" Skönt på ett knasigt sätt.
  2. Hej. Jag har framför mig ett dokument från riksarkivet där ÖÄ år 16.3.1925 beskriver sin plan för mötande av revoltförsök i Stockholm. I snart 2 veckor har jag trott att det syftat på den svenska revolutionen 1917-1918, men nu ser jag ju att det skiljer 7-8 år mellan händelserna. I mitt arbete jag skall göra ska jag sätta in dokument ifrån 1925 i sitt historiska sammanhang, detta kan jag. Men jag undrar vad tusan som hände i Mars år 1925. Syftar dokumentet och arbetet på något annat än den misslyckade för-revolutionen 1917? Var det möjligtvis risk för ännu ett till revoltförsök 1925? Allt jag hittar är lite strejker men inget som liknar ett revoltförsök. (dokumentet beskriver i detalj hur trupper ska fördelas i huvudstaden) Tack för snabbt svar!
  3. 1. Om det står att jag ska göra min GU på AmfB kommer jag vara där hela min värnplikt eller kan jag bli förflyttad efter jag fått min standard utbildning (kanske den som är GU:n?) Hade varit lite snopet om man som lundabo skulle bli tvungen pendla till Muskö eller något. 2. Hur ser tiderna ut för bevakningssoldaten ? Får man ofta patrullera på kvällen? Alltså blir man tvungen vara uppe mitt i natten för att vandra runt basen? 3. Vilka vapen har man med sig på patrullering, på Soldf sida om AK5 syns en bevak. soldat sittandes i gräset med en AK5 och vit text på bröstet "Bevakningssoldat" för jag har hört att man ofta bara går runt med Pistol 88. 4. Har man hund? (förstår att det finns hundförare, är det då standard på varje patrull etc.) 5. Släcker vi lamporna åt folk? (hehe) 6. Jag har förstått att man får 2 löner, en mucklön och en vanlig lön. Betalas den vanliga lönen ut varje månad eller finns det egentligen bara en lön och det är mucklönen som utgår efter en dagslön? 7. Hur är det att rycka in på vintern? Får man perm. på sommaren? Hur är det att komma in i mitten när alla andra redan är erfarna? Är det roligt vara erfaren när nya värnpliktiga rycker in på hösten?
×
×
  • Create New...