Hej min man är på FS 15... han roterar hem i mitten av dec..
anki/barbakvinna
hej hej !
kul att komma i kontakt med andra anhöriga. Hur har din tid varit under tiden din man var i afganistan. Min man ska åka nu i november och jag har haft många olika tankar som snurrat i mitt huvud. jag undrar även hur det blir med anhörig dagen innan dem åker... jag har ännu inte hört något??? dem verkar inte vara så mån om oss här hemma.
Hej Ängel jag svarade nog er båda nedan... Tiden har gått både bra och i en känslomässig berg och dalbana. Det är inte första gången som *P* åker men man vänjer sig aldrig helt. Utan man får nya erfarenheter varje gång.
Några tips är .
1 dom är trötta första dagarna när dom kommer hem på Leave, så planera inte för mycket.
2 trots att dom är borta så mycket och sen kommer hem så är inte hela dygnen när dom är hemma i rosornas tecken, verkligheten finns. Man reagerar olika för dom olika leaven/ledigheterna.
3 försök att inte vara osams per telefon, ni kan inte ringa upp för att säga förlåt och även dom bör ta sig tid att reda ut ifall man har olika åsikter innan man lägger på.
4 planera inte att träffa och äta middag med den och den och den av era vänner när dom är hemma på leave tiden är så kort man hinner inte så mycket.
5 ifall det finns någon oklarhet innan eran partner åker, så måste ni lösa den. Det är en order från en van officers fru.
6 läs inte tidningarna jag vet inte hur många ggr jag och barnen läste tidningarna och det hade hänt en massa saker där nere. Men dom själva visste ingenting.
7 ifall ni inte är överens om att han/hon ska åka så tro inte att det ordnar sig. Man måste vara helt överens annars kan förhållandet sluta i katastrof. Jag själv accepterar att *P* är borta på jobb, men trygg, bekväm till 100% blir jag aldrig.
8 den som åker måste även förstå att ni kommer att få GÖRA ALLT. Ifall inte släkt och vänner hjälper till så blir man helt slut. Förr så gick man man ur huse för att hjälpa en granne men så funkar det inte nuförtiden. Man jobbar, tar hand om barn, hem och ska fixa allt från möten till gräsmatta eller snöskottning.
9 ni män som åker iväg, glöm inte att älska eran fru/man vid varje samtal. överraska dom, behöver inte vara nåt stort det är dom små sakerna/händelserna som gör det.
10 hoppas eran tid går fort
anki/barbakvinna