Jump to content

Franks

Soldater
  • Posts

    3
  • Joined

  • Last visited

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Profile Information

  • Placering
    Piteå

Previous Fields

  • Grundutbildad inom
    Infanteriet/mek
  • Utlandstjänst
    Nej
  • Detaljer Grundutbildning
    Har ej gjort lumpen än. Mönstrade idag.
  • Placering/Tjänst
    Anonymt

Franks's Achievements

Prao

Prao (1/18)

0

Reputation

  1. Hur då menar du? Mindre meriterande i arbetslivet eller? Låter bara trist tbh. "Din uppgift är att köra det fordon som transporterar containern eller det splitterskyddade fordonet. " (lumpen.se). Nåja! Jag är en född pessimist så jag har säkert svintur utan att veta om det. Har en fader som blev nästan lite förbannad då han hörde min besvikelse och min vilja att bli Skyttesoldat eftersom Skyttesoldat (A.k.a. Skytteslusk enligt honom) ska tydligen vara en pissig utbildning under vintern. Oh well! Edit: Någon som har någon aning om dom behöver Sambandssoldater i Utlandsstyrkan?
  2. Fick hem ett brev idag. Det blir Sambandssoldat, förare på I 19 i Boden för min del. Känns jäkligt kasst enligt mig då jag hellre hade velat bli Skyttesoldat eller något sådant, känns som ett slöseri på ett helt år just nu.
  3. Så i morse så fick man dra till F21 i Luleå och göra mönstringen. Faktiskt riktigt underhållande. I slutändan så visar det sig att jag har lyckats med allt och personen som man pratar med i slutet gav mig tre olika utbildningar som han tror att jag skulle passa in i. Dessa var: Artilleriunderättelsesoldat på A 9 i Boden Sambandsoldat, Förare i I 19 i Boden Lastbilsförare i I 19 i Boden. Nåja. Har någon gjord någon av dessa utbildningar och i sådana fall hur tyckte Du det var? Slappt? Trist? Skulle även vara intressant och veta vilket av dessa som ger en störst möjlighet till utlandstjänst. Tack på förhand! Med vänliga hälsningar Aragoni P.S. Först så ville han att jag skulle bli insatssoldat men sedan såg han på provresultatet att jag ser dåligt. Blev grymt besviken då han sa "Oj, du har för dålig syn".
×
×
  • Create New...