Jump to content

Pada

Nivå 9
  • Posts

    14
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Pada

  1. Det är ju Sodexho som bistår med käk i Skövde också. Jag vet inte när du gjorde din GSU, men när jag var i Kvarn under en kort vistelse i början av förra året så var maten gudomlig varje dag. Maten i Skövde var riktigt bra i början av min GU, men mot slutet blev det bara värre och värre. Till slut serverades där bara grytor av olika namn varav alla smakade likadant. Och vi får väll inte glömma bort den ökända krämiga korvlådan som alltid genererade massflykt till soldathemmet.
  2. Då måste de ha ryckt upp sig det senaste halvåret, vi fick alltid käka samma skit och smakade gjorde det inte heller. Om här däremot finns några matälskare som ska till Kvarn så kan ni betrakta er som lyckligt lottade. Men det är klart, där ute kan man ju servera lite finare mat för det enda man kan göra där om kvällarna är att träna så det kommer aldrig sätta sig precis. ;)
  3. Vad jag har förstått, utifrån det jag har hört, så är det så att det sistnämnda alternativet är det som gäller. Inget beslutet än dock. Befattningen närskyddssoldat kommer inte finnas nästa år, kan vara detta som står för 10 av platserna åtminstone. Vet inte säkert om det är så dock, men de kommer inte finnas kvar iaf.
  4. Erm...njä, tror knappast det. Vem skulle annars sitta i vakten? Matsalspersonalen?
  5. Trevligt, trevligt, så här efter sista fältdygnet och nu när muck börjar närma sig så börjar man redan sakna skiten. Aja, det har varit både en bra och dålig tid. Många stunder har man undrat varför man ville göra skiten, men ännu fler är alla bra stunder med alla polare som man kommer minnas långt in i framtiden. Antar väl att man förtränger allt det dåliga allt efter som tiden går, och kvar kommer endast de goda minnena finnas.
  6. Nej, det var precis innan när de skulle ställa upp utanför. Aja, ska inte gå för långt ifrån ämnet med detta nu...
  7. Helt ärligt, där förstod jag inte riktigt vad som var det roliga? En anekdot från minuterna före insittning i götasalen en gång. Du får väl fråga runt lite, det är vida känt över hela P4 då i princip alla andra kompanier stod och tittade på när detta hände. Kan möjligen ha varit stridstrossen som stod för denna uppvisningen, men jag är inte helt säker.
  8. Jo verkligen..."täten till höger" Självklart är det Lifkompaniet 'the shit' och det vet alla.
  9. Hoho du vet inte vad som väntar dig...."humle" Tids nog kommer du förstå vad det innebär...
  10. Menar inte att vara ett as nu, men det stoltaste kompaniet (om det ens finns något sådant) är verkligen inte Wilska. Wilska känns lite mer som ett lillebrorkompani. Vidare finns ju även vaktplutonerna på Wilska.
  11. Kan ju inte påstå att Malmö är stort, men vad är Centralt ? Någon aning? Funderar på att köra ner och fotografera lite. Någon tid när det börjar rulla? Området kring länsstyrelsen, polisstationen , brandstationen har jag hört. Tror att bataljonen rullar in på lördagen, dock så kommer tydligen militär personal finnas och märkas av i Malmö redan på torsdagen enligt ett utskick i posten som kom idag.
  12. Pansarskytte har väl ingen egen båge? Vi kanske helt enkelt inte får någon alls. Precis som simon skriver får pansarskytte en båge med texten "Pansarskytte". Finns även en båge med texten Mekskytte som jag vet att grenkomp har fått förut, vet inte om det är så idag dock. Skulle tro att Wilska eventuellt kommer få något sådant också.
  13. För den som undrar ungefär var olika mekabat kommer gå in i Malmö: norra delarna (spillepengen, precis som under dubbeleken om någon minns den): I19 Centralt : P4 Södra delarna (Limhamn, Ön osv.) : P7 Kommer från vad jag skulle vilja påstå vara en väldigt säker källa. Däremot kommer inte världskrig att utspela sig inne i Malmö, så ha inte för höga förväntningar för en fräck pang-pang-uppvisning. Men men, det kan bli skoj ändå.
  14. Försvarar dom staben så får dom gå under bevakning pga. brist på andra alternativ. Njä...Det ligger närmare skytte än bevakning, tro mig... Ex. Mer stridsutbildning än pansarskytte , det pekar ju åtminstånde i motsatt riktning än åt det hållet som bevakning ligger åt. Dock så har jag hört att det inte kommer att utbildas några närskyddssoldater på P4 nästa år, men det återstår väl att se.
×
×
  • Create New...