Jump to content

Försvarsmakten: Stärkt försvarsberedskap kräver regeländringar på miljöområdet


Recommended Posts

Försvarsmakten hemställer till regeringen om regeländringar för att få de förutsättningar som krävs för att snabbt förstärka försvarsberedskapen, för att kunna växa enligt försvarsbeslutet samt för att nå och bibehålla en anslagsnivå motsvarande två procent av bruttonationalprodukten (BNP) till 2028.

På grund av begränsningar i tillstånd och anmälningar kan Försvarsmakten i dagsläget inte bedriva verksamhet i den utsträckning som krävs för att snabbt förstärka försvarsberedskapen, realisera försvarsbeslutet från 2020 samt för att skapa förutsättningar för att nå och bibehålla en anslagsnivå som motsvarar två procent av BNP.

– Det instabila säkerhetspolitiska läget i Sveriges närområde, hotbilden mot Sverige samt konsekvenserna av kriget i Ukraina innebär att Försvarsmakten har ett stort behov av att stärka Sveriges försvarsberedskap, på såväl kort som lång sikt. Därför har Försvarsmakten skickat in en hemställan till regeringen om regeländringar för att få ökade möjligheter att bedriva utbildning och övningsverksamhet i den omfattning som krävs, säger Erica Ström, chef på Försvarsmaktens miljöprövningsenhet.

Regeländringarna föreslås gälla under fem år för verksamhet på bland annat flottiljflygplatser, civila flygplatser med militär infrastruktur, skjutfält, hamnar och skjutbanor i olika omfattning. Dessutom föreslås en förändring av regelverket för hantering av drivmedel.

Regeringens beslut att ansöka om medlemskap i Nato kan komma att innebära ytterligare behov och kommer i så fall att behöva analyseras vidare.

Läs hela inlägget här >>

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...