Vad jag läst och sett dokumentärer på tv så verkar ju det planet vara nästintill oförstörbart? Men skulle det inte vara en barnlek att få planet att störta med valfritt jaktplan med automakanoner?
Vet inte hundra om det är så fortfarande. Men såg något klipp på youtube där de visade hur jänkarna förpackade ammunitionen. Färdigabandad 7,62. 40 mm grtammo i "färdiga" tygbälte. Och 5,56 i laddramar för att snabbladda. Känns som att de har tänkt ett steg längre än oss.
Vet att det fanns för till k-pisten och gamla ksp med tygbandad ammo.
Är det någon som vet varför vi inte gör så också?
Fina färgbilder från huvudsakligen flygindustrin kan ses på länken nedan. De togs 1940-1943 av Alfred Palmer för the Office of War Information som var en statlig myndighet som skapats under andra världskriget för att främja patriotism, varna för utländska spioner och rekrytera kvinnor för arbete i krigsindustrin.
https://translate.google.se/translate?hl=sv&sl=es&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.defesaaereanaval.com.br%2Fdesmobilizacao-do-nae-sao-paulo-a-12%2F
(googlat från spanska till engelska; till svenska gick ej att förstå )
Anskaffandet av ett nytt hangarfartyg är "bara" rankat som den tredje prioriteringen efter anskaffandet av en atomubåt och byggandet av korvetterna av Tamandaré-klassen. Frågan är vilket hangarfartyg som kan komma att bli aktuellt för den brasilianska flottan. Spanjorerna har ju nyligen tagit Principe de Asturias ur tjänst och i den brittiska flottan lär väl inte HMS Ocean ha så många år kvar efter att de nya hangarfartygen trätt i tjänst. Kanske Thailand ger upp sitt lilla hangarfartyg för att få pengar till nya ubåtar och fregatter?