Jump to content

paddling


facit

Recommended Posts

Hejsan allihopa. Nu var vi ett gäng på ca 26 pers som åkte och paddlade i rönneån, 2 dagars paddling ca 3mil och lite tältande. Lite forsar på vägen vilket gjorde att kanoten fastnade överallt:). Rätt kul! Så nu har jag fått upp ögonen för paddling! Vad finns det för ställen för paddling som ni känner till. Gärna med stora forsar och lite södre delarna av sverige.

 

 

mvh Facit

Link to comment
Share on other sites

lygnern är ganska fin att paddla i, inga forsar iof men det är fint om man vill paddla och grilla lite.

 

Men det häftigaste av allt är ju att paddla i skärgården, då kan man kolla på sälar jävligt nära mm

Link to comment
Share on other sites

Guest Fågel Fenix

Skärgården utanför kämpersvik/Fjällbacka är väldigt fin ;)

 

Bra med öar och åka in till mm. Annars finns Ellös på Orust. Bra ställe med uthyrning om man behöver det. Många fina öar och små passager. :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Lt. payne

Vi brukar paddla I Ljungby-trakten..

 

Finns många fina sträckor, tag kontakt med Lagaåns kanot och båtcharter han hyr ut allt,kanoter flytvästar campingkök hela rubbet!

 

Att kunna karta och kompass är ett måste!! Många sjöar är igenväxta med vass, så du måste kunna orientera dig för att hitta ut.

 

Vissa sträckor brukar det vara mycket orm, en intressant upplevelse när ormen försöker ta sig upp i kanoten där frugan sitter! :baskerPa:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.



×
×
  • Create New...