-
Similar Content
-
By Tengis
Verkar ju, glädjande nog, som att Marinen ska få beställa nya korvetter redan innan 2025. Finns det möjlighet att köpa fler Visby-korvetter eller kommer man titta på en mindre avancerad/billigare lösning? Finns det något land som är intresserade att sälja ett fartyg med vettig gångtid kvar som skulle passa våra farvatten?
-
By Perman
Styrsöklassen är ju den modernaste typen av minröjningsfartyg som vi har. I förra årets reduceringar så sas att halvtidsmodernisering av Styrsöklassen skulle reduceras. Nån som vet exakt vad som menas med detta? Nu finns ju bara Styrsö och Skaftö kvar i klassen, eftersom Spårö och Sturkö har byggts om och nu benämns röjdykarfartyg typ Spårö (de har dock kvar minjaktförmågan). Jag förmodar att Spåröfartygen blir kvar ett bra tag eftersom de har en viktig uppgift, men vad kommer att hända med Styrsö och Skaftö? Blir det ingen modernisering alls av dessa så är jag rädd för att de kommer att försvinna ganska snabbt.
/Per
-
By Perman
Belgian MoD notifies Belgium Naval and Robotics the supply contract for 12 minehunters
Belgian, Dutch minehunter contract officially awarded
Naval news på Instagram
Grovt räknat i tonnage så tredubblar Belgien sin minröjningsflotta, medan Nederländerna femdubblar sin. Ser ut som om minjaktfartygen på 2.800 ton bara får en 30-35 mm kanon med enklare eldledning föröver. Jämför med Kockum's MCMV 80 på "bara" 1.250 ton, men som ändå har en Bofors 57 mm Mk 3 med tillhörande radareldledning.
/Per
Mission focused and flexible (MCMV 80 på SAAB Kockums hemsida)
/Per
-
By Bosse Fors
Ny Teknik
Tusenkonstnärsubåt, hm...
Det nämns att tyska ubåtar kostar mer än dubbelt så mycket, kan det verkligen stämma, att dom är något större kan väl inte inverka på priset så mycket?
/B. (Som inget vet om ubåtar)
-
By Kimsan
Saab har presenterat lite nya ytstridsfartyg, tyvärr är det endast lite bilder i bakgrunden men det ser ut som en modern Norrköping dvs FAC, sedan ser vi något som liknar patrullbåt helikopterplatta och sedan FlexPatrol. Troligen bygger "FAC/Spica Mk V" på FlexPatrol
-
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.