Jump to content

Försvarsmakten: Sjunkbombfällning


Recommended Posts

En ubåt har lokaliserats och följs nu av två minröjningsfartyg. Fartygen intar position och klargör sjunkbomberna. På signal puttas sjunkbomberna överbord och explosionen kommer nästan direkt, smällen är kraftig och tryckvågen gör sig påmind.

HMS Ven och HMS Koster lossar tamparna och glider ut mot Mysingen, i dag ska 40 millimeters pjäsen laddas och avfyras mot ett luftmål. Kan kännas riskfyllt då luftmålet är en korvliknande cylinder som dras bakom ett riktigt flygplan men säkerheten är alltid det primära. Det andra övningsmomentet är sjunkbombsfällning.

â Idag fällde vi fyra stycken sjunkbomber från HMS Koster och fyra stycken från HMS Ven. Att öva med skarpa sjunkbomber gör att alla i besättningen fokuserar och anstränger sig lite extra. Stressen hos besättningen kan inte simuleras på samma sätt om inte skarpa sjunkbomber skulle användas. Vi måste vara förberedda och tränade i ett skarpt läge säger Petter Stärnevall.

Petter är fällningsbefäl under dagens övning med sjunkbomber vilket innebär att han har radiokontakt med vaktchefen och ger fällningsgruppen order när sjunkbomberna ska fällas. Sjunkbomberna som Försvarsmakten använder heter sjunkbomb m/33. Fällningsbefälet ställer in vilket djup man vill att sjunkbomben ska detonera på och puttar i dem på de räls som sitter fast i däcket, akter om fartyget. Sjunkbomber används för att sänka eller tvinga upp ubåtar till ytan.

â Sjunkbomberna vi använder är ett beprövat system. Med tanke på hur effekterna visar sig på vattenytan så tror jag att en ubåt inte uppskattar en matta av åtta sjunkbomber omkring sig, säger Petter.

För att maximera säkerheten när en övning med sjunkbomb sker finns speciella sprängområden som är utmärkta i sjökorten och är kända av sjötrafiken som vistas på Östersjön. Innan sjunkbomberna fälls går ett allmänt utrop ut på en radiokanal som all fartygstrafik lyssnar till. Försvarsmakten har även samlat in och sammanställt dataför att kunna välja tidpunkt och område så påverkan på miljön minimeras.

Övning skapar förutsättningar för att klara av en verklig situation med samma scenario i framtiden.

 

Läs mer...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.



×
×
  • Create New...