Jump to content

Fyskrav GSS/T


Guest Ricke

Recommended Posts

Guest Ricke

Hej!

 

Jag är sugen på GSS/T och har sett att det är särskilda antagningar för de tjänsterna.

 

Men ingenstans hittar jag en beskrivning av fyskraven. Nån hör på SoldF som vet?

 

Tack på förhand!

Ricke

Link to comment
Share on other sites

Det är fyskrav för insatsförband som kommer att gälla, vill minnas att det är en skrivelse från 2011 från INSS J1. Den ska finnas som referens någonstans, sannolikt i en HV-tråd (dock gäller kraven inte HV-förband).

 

Det är lite separerat beroende på befattning.

Link to comment
Share on other sites

Det här är multitestet.

 

http://www.forsvarsm...r_Multitest.pdf

 

Kan någon förklara hur "Maximalt 100 poäng/deltest kan uppnås." går ihop med maxpoängen 160 på rygghäng?

Du får bara poäng för det man gör utöver minkravet. För rygghäng är minkravet 60 sekunder och varje sekund utöver det ger en poäng. Således uppnås maxpoängen efter 160 sekunder.

Link to comment
Share on other sites

Fysiska krav för anställning i insatsenhet

Där har du det som bör vara minimikraven.

 

Just exakt så! Det var det dokumentet (eller själva skrivelsen) som jag menade. Detta gäller ju oavsett om du är GSS/OF/OR samt /K eller /T.

 

Nu är iofs alla befattningar i IO14 kravsatta inom PG BoK med hänsyn till fysisk förmåga också, från 1 till 4. Men vet inte hur detta är taktat med ovanstående.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.



×
×
  • Create New...