Jump to content

Karlberg i morgon?


Dexter

Recommended Posts

Jag var där! tog väl en sisådär 35-40 bilder bland annat.

Det jag var mest intresserad av var självklart Militärpolisen och deras förevisning i parken vid templet där de nedkämpade och grep några sabotörer men det tjejen tyckte var trevligast var slottsvisningen vilken historia säger jag bara , jätte intressant!

Sen så kollade vi in Amfibiekårens anfall upp på framsidan av slottet det kändes rejält i kroppen när de öste på med allt de hade bl.a Strb 90H med Tksp i lavetten de fick även hjälp av en skyttegrupp som tillsammans med en PBV 302 försvarade Amf´s tillbaka ryckning till båtarna.

Pansartrupperna hade även en 122:a där och en strf 9040 C och en LvKv 90 det var kul att se hur alla små barn blev imponerade av dessa "jätte" vagnar.

*Artilleriet hade en haubits som de visade upp.

*Luftvärnet hade en LV radar samt en grupperad Rb 70 el. liknande

*Pi/Ing hade lite olika maskiner med som hjullastare och en pontonbros del med tillhörande bogserbåt och så kunde man se olika minor och prova på minsökning med EOD.

*Militärpolisen/Stadsskytte hade ett tält med utrustning bl.a AK5D med aimpoint ( den var glassig ;) ) utanför tältet stod en MP märkt Patgb 203 samt allas vår favorit Sprinter! de hade även olika mörkerutrustingar samt granatgevär och P-skott.

*Amfibiekåren tyvärr såg jag bara KJ´s och A-dyk/span´s prylar som de hade framför slottet.

 

Jag måste också skryta med att jag och tjejen fick en privat visning av slottet av en god vän som jobbar där! :P

Ska se om jag kan lägga upp lite bilder här sen om jag får scannern att fungera.

 

// toMPa :)

Link to comment
Share on other sites

Lycka i mitt civila mörker :blink:

 

Det är inte ofta små civilister som jag givs tillfälle att vistas i miljöer där så många är uniformerade...

 

Mungiporna måste gå ur led när man går omkring och ler en hel eftermiddag :((

Link to comment
Share on other sites

Hade helt klart en underbar dag på Karlberg :)

 

Förevisningarna var mycket bra, speciellt amf.

 

Var nog sist ut därifrån, man var ju tvungen att se när de lastade stridsvagnen och lvkv:n och körde iväg... B)

 

När jag står vid MP:s tält kommer en liten grabb springande o får syn på AK5D, blir lyrisk och ropar: vad kostar den där, vad kostar den där?? pappa pappa kan vi köpa, snälla snälla???

 

hehe..

 

alla ungar var helt klart ett roligt inslag :)

 

:rocketl:,O:):D

Link to comment
Share on other sites

Guest Fågel Fenix
Ska se om jag kan lägga upp lite bilder här sen om jag får scannern att fungera.

 

// toMPa  ,O

ARRRRGHHH!

Flera dagar sen!

Se till att få igång scannern .....NU! :rocketl::):)

 

EDIT: dumma särskrivning

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.



×
×
  • Create New...