Jump to content

Rep. av Meindl-kängor


Gotcha

Recommended Posts

Mina snart 3 år gamla Meindl Island är i seriöst behov av reparation...de har gått otaliga mil vilket givetvis medfört att sulan är blank som en androids skinka, samt sömmar inuti skon har spruckit som oskulder.

 

Meindl har väl "livstids garanti"?

Men jag hittar inget vettigt om det på deras hemsida, annat än adress - och jag tänkte nog inte skicka dit på vinst och förlust. Dessutom: vem står för portot (eftersom det inte lär bli gratis..)

 

Någon som kan ge mera kött på fötterna?

 

\:D

Link to comment
Share on other sites

De kamrater jag har som har vart i behov av reparation har gått till den återförsäljare som dom köpte kängan hos. Därefter har allt löst sig  :)

Hmm, jo dit gick jag ju...men deras säljare sade att såvida det inte var reklamation så stod inte DE för kostnaden. Han skulle gärna skicka till Meindl, men då skulle jag själv få pröjsa.. :ph34r:

 

edit: det var för övrigt på Naturkompaniet på Sveavägen i Sthlm

Edited by Gotcha
Link to comment
Share on other sites

Rätt mig om jag har fel.

 

Meindls livstids garanti gäller väl inte mot normalt slitage.

 

Alltså kommer du nog snällt få gå till en vanlig skomakare eller skicka dom till Meindl på egen bekostnad.

 

Hade det dock varit frågan om en reklamation så har jag erfarenheten att Meindl betalar allt. (Det tar dock en jävla tid innan man får tillbaka kängorna.)

 

/målis

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...