Jump to content

Prinsens utbildning?


Recommended Posts

Tack för dagens skratt signerat Expressens Johan T Lindwall. Inte visste jag att man blir supersoldat av TAP:en. Den stora frågan i sammanhanget är dock vad man blir av stabsprogrammet. (Chefsprogrammet vågar jag inte ens tänka på.)

 

/mdn

Link to comment
Share on other sites

Vart har han tjänstgjort för att få bli löjtnant i reserven? och är det TAP för reservare som är denna elitutbildning? för TAP för Yoff har mig veterligen genomförts varje år de senaste tre åren...

Link to comment
Share on other sites

Tack för dagens skratt signerat Expressens Johan T Lindwall. Inte visste jag att man blir supersoldat av TAP:en. Den stora frågan i sammanhanget är dock vad man blir av stabsprogrammet. (Chefsprogrammet vågar jag inte ens tänka på.)

 

/mdn

 

Enligt expressen så var det ju första gången på 3 år den gick.

På mil.se fanns bilder från förra årskullen...

 

Annan utbildning eller fel hos Expressen?

 

När gick förra SSG kullen?

Var inte det ca 3 år sedan det var antagning sist?

Det har ju varit uttagning till SSG under våren i år...

Link to comment
Share on other sites

Ok.....

 

 

Nu sansar vi oss.

 

Detta är Expressen vi talar om, nakenchockens skapare och lyckoporrens grundare.

Journalister på detta media är naturligtvis lika trovärdiga som 3kr sedel, detta vet

nu vid det här laget samtliga här.

 

Låt nu detta självdö och irritera Er måttligt.

 

Tänk pansartanks.

Link to comment
Share on other sites

Men det är ju helt uppenbart vad som pågår! Dunkla krafter i Försvarsmakten som motsätter sig 1980 års succesionsordning som tillåter kvinnlig tronföljd håller i hemlighet på att återupprätta Kronprinsens Husarregemente (K7), för att därefter genomföra en statskupp. Begriper ni inte det? :ph34r::Malaj: (Var är foliehattsmileyn när man behöver den?)

Link to comment
Share on other sites

sedan kan man alltid fundera på hur mycket hans namn har spelat in vid antagandet till utbildningen.... :Malaj: Men FM ser helt klart möjligheten till lite marknadsföring av den egna verksamheten. Alltså är prinsen bra att ha inom FM jmf med utanför

Link to comment
Share on other sites

Var en rolig artikel och först trodde man ju att det handlade om SSG. Men när man väl läst så verkar det snarare vara en "standard" kaptenskurs. Vet inte hur det är organiserat numer men det var ju inte direkt nåt speciellt tidigare så lär väl knappats vara nån "supersoldat" kurs.

Att den inte hålls så ofta har ju ganska enkla skäl, finns en liten propp högre upp i systemet av officerare som inte kan komma någonstans och öka på mängden såna utan förband åt dem verkar fånigt.

Link to comment
Share on other sites

Men det är ju helt uppenbart vad som pågår! Dunkla krafter i Försvarsmakten som motsätter sig 1980 års succesionsordning som tillåter kvinnlig tronföljd håller i hemlighet på att återupprätta Kronprinsens Husarregemente (K7), för att därefter genomföra en statskupp. Begriper ni inte det? ,O:) (Var är foliehattsmileyn när man behöver den?)

 

Så är det! Samtidigt sätts åter Adelsfanan upp med stöd från Tempelherrarna för att återta Östermalm och förbereda korståg!

Link to comment
Share on other sites

Hum hum... Vad är TAP utbildning för något?

 

Ja, det är fan inte SSG vi talar om... Det skulle aldrig stå i expressen och han skulle troligtvis inte få vara med eftersom alla paparazzis skulle undra vart han tagit vägen och WUPS så var en SSg medlem röjd, en kunglighet till på köpet... Nej, något SSg är det nog inte tal om.

Vad har han gjort GU som förresten? Är ju inte alla befattningar som lär komma in på SSG eller?

 

EDIT: Läste nu att han utbildats till båtchef på Rindö och är reservofficer. Källa: Expressen

Verkar vara lite fel tjänst för en SSg soldat eller? De är väll mest jägare och sånt...

Edited by Cesium
Link to comment
Share on other sites

Enligt expressen är detta en väldigt krävande utbildning för endast eliten medan det i denna tråden låter det som en rätt "average" utbildning och inte någon superhamiltonüber-utbildning.

Hur krävande är den? Är det en elitsoldatsutbildning i klass med typ SSG? Vad exakt gör man?

Link to comment
Share on other sites

Som svar på ovanstående frågor skriver jag nedanstående i fetstil så att ingen ska missa det. Ha det i åtanke när ni gör fortsatta inlägg i denna tråd.

 

Expressens journalister, och då i synnerhet Johan T Lindwall, lever uppenbarligen inte i samma verklighet som vi andra.

 

/mdn

Link to comment
Share on other sites

Nu vet jag att du är blå-gul och hela faderullan men... Varför kan du inte svara mer detaljerat än så? Det enda jag får ut av ditt inlägg att det inte är något speciellt med den utbildningen. Lite onödigt att bara snäsa av och trycka ner lilla mig sådär? :rolleyes:

 

Jag upprepar fråga eftersom den i allra högsta grad har med utbildningen att göra nu när det är fastställt vad för utbildning som avses:

 

Hur krävande är den? Vad exakt gör man?

Link to comment
Share on other sites

Nu vet jag att du är blå-gul och hela faderullan men...
Undertecknar jag inte inlägget med "Blågul" eller liknande skriver jag inte på forumet som blågul, utan som vilken annan medlem som helst.

 

Det enda jag får ut av ditt inlägg att det inte är något speciellt med den utbildningen. Lite onödigt att bara snäsa av och trycka ner lilla mig sådär?
Vad jag svarade på var detta:
Enligt expressen är detta en väldigt krävande utbildning för endast eliten medan det i denna tråden låter det som en rätt "average" utbildning och inte någon superhamiltonüber-utbildning.
Vad jag försökte belysa med mitt svar var att sanningen ligger så långt ifrån Expressens version. Information om TAP (eller TU som det heter nuförtiden) finns redan länkad till i denna tråd, men jag kan avslöja att det handlar ganska mycket om vita skjortor och föreläsningssalar och ganska lite om fallskärmshopp över djungeln.

 

Då så, åter till ämnet.

 

/mdn

Link to comment
Share on other sites

Hur krävande är den? Vad exakt gör man?

Den taktiska utbildningen syftar till att ge grundläggande kunskaper för att kunna tjänstgöra i nivån kapten. Första kursen som genomförs är utbildning i krigsvetenskap där utbildningen började på tisdagen. Studier i ledarskap, statsvetenskap, idrott och språk ingår också i utbildningen. Detta är sista året som utbildningen genomförs sammanhållen på detta sätt. Fr.o.m. nästa år kommer den enskilde officeren i samråd med sin förbandschef att skräddarsy en utbildning bestående av olika kurser som passar förbandets och den enskildes utbildningsbehov.

 

Mer info:Taktisk Utbildning

 

Appropå 3 år sedan så var det ju 3 år sedan som kadetter utbildades på Karlberg.

Link to comment
Share on other sites

Innan vi drar iväg åt alla håll och kanter ang. TAP/TIP/TOP och annat som YO kan tänkas göra så kanske någon bör kika på vad det är för kurs Prinsen de facto skall gå.

 

Expressen nämner exempelvis något i stil med "3 veckor i höst ... 3 veckor i vår" vilket mer lutar åt nivåhöjande kurs för reservofficer, vilket ju Prinsen, trots utbildningstid, faktiskt är.

 

Nivåhöjande kurs till major börjar även den i närtid och har detta tidsupplägg.

 

Så precis som Träsktrollet nämner tidigare, skilj på de olika kurserna.

 

GMY

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...