Jump to content

Bildspel


Recommended Posts

Jag har gjort ett bildspel om utlandsstyrkan med bilder från mil.se och kent´s låt "Sverige". Jag inser nu i efterhand att denna låt kanske inte är den perfekta, men jag blev inspirerad av filmen på ÖB´s turné Vägen framåt. Detta är resultatet.

 

TEXT BORTTAGEN AV MODERATOR

Kommentarer?

Edited by The Swede
Link to comment
Share on other sites

Mycket bra gjort!

 

Får man fråga varför du tycker att låten var ett dåligt val?

Själv tyckte jag den passade ganska bra...

 

Välkommen, välkommen hit

Vem du än är, var du än är

 

Duka din veranda till fest

För en långväga gäst

I landet lagom är bäst

Vi skålar för en midsommar till

Färsk potatis och sill

Som om tiden stått still

 

I mina öron så låter det som att låten handlar om att folk är välkomna hit till Sverige. Men å andra sidan kan man ju tolka det som att vem du än är (i krisområdet) så finns Sverige(utlandsstyrkan) där för att hjälpa dig. Så helt fel ute är jag ju inte..

Link to comment
Share on other sites

Nej, jag har inte frågat om tillstånd. Jag förutsatte att de officiellt publicerade bilderna på mil.se var tillåtna att använda sålänge man hänvisar till källan. Men det är möjligt att jag tolkat lagen fel. Säg till mig om så är fallet. The Swede vill du att jag ska ta bort det så säg till. Tänkte inte att de skulle bli så seriös grej av det. Har inte frågat Kent om lov att få använda deras låt heller.

The Swede hur tycker du jag ska gå till väga?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...