Jump to content

EU-länder bildar militärpolisstyrka


Recommended Posts

Verkar kunna vara en trevlig uppföljning på MP01 och 02. Frågan är bara om det är tänkt att alla enheter ingående i styrkan permanent ska befinna sig i Italien. I så fall fungerar inte den svenska beredskapsmodellen och endast länder med yrkesarmé kan delta i styrkan.

 

Tror du att det är något för Sverige?

 

EU-länder bildar militärpolisstyrka

 

Fem EU-länder, Frankrike, Italien, Spanien, Portugal och Nederländerna, enades i dag om att bilda en gemensam militärpolisstyrka. Den nederländske försvarsministern Henk Kamp beskriver beslutet som "en milstolpe" i EU:s säkerhetspolitik.

 

Styrkan, som tillkommit på franskt initiativ, ska kunna sättas in i krishärdar i hela världen inom 30 dagar. Den ska bestå av 900 man och ha sitt högkvarter i Italien.                                          Även andra länder kan ansluta sig till den nya styrkan.  //SVT Text-tv 040917

 

 

BlåGul: Är lite osäker på placeringen i forumet... kanske borde den ligga i markan då det inte är några svenskar i styrkan. Jaja, flytta om ni bedömer så!

Link to comment
Share on other sites

Tjena Danno!

 

Nej tyvärr så har Sverige sagt att de inte kommer att delta i denna styrka "då Sverige saknar den halvmilitära polis som många andra länder har". Vilket är synd då jag skulle kunna tänka mig både att inrikta MP03 på en mer civil linje, eller att man kanske kunde je SBP en ordentlig utbildning och skicka dem som bidrag.

 

Rörande fysisk plats för styrkan så kommer den att funka som de flesta beredskapsförband, dvs med 30 dagars beredskap.

 

Men man hoppas ju inför nästa MP03.

Link to comment
Share on other sites

Fick det här från 1plut MP02s Chef (040918):

 

Ang. MP03 så är det inte beslutat när och om rekryteringen ska påbörjas.

Återhämtningstiden för förbandet efter insats är ju ett år, först därefter så kan MP03 sättas upp, om detta blir i höst eller vår är alltså inte beslutat ännu....

 

...Jag talade med den personalsidan på regementet, (dom har bytt ansvarig M.P. är inte kvar), han bekräftade ryktet att K4 ska lösa av grabbarna i Affe. Dock så kan det uppstå vakanser med kort tid till utbildning, rotation. De som är intresserade kan ju höra av sig, antingen till mig eller till persoanlenheten LG, sök då den utlandsansvarige ( tror att han heter björn eller något) Växeln vet vem det är).

 

 

//Namn borttaget av blågul//

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...